MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli YSK’nın alacağı İstanbul kararı ile ilgili “Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleriyle birlikte Maltepe ve Büyükçekmece Belediye Başkanlığı Seçimlerindeki haklı ve meşru itirazları en doğru, en isabetli, en hukuka uygun şekilde değerlendirmesi milli bir beklentidir. Türkiye'nin önü açılmalı, adalet muhakkak yerini bulmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul'da seçimlerin yenilenmesinden yanadır.” dedi. Açıklama şöyle:

‘İSTANBUL SEÇİMİNDE ÖRTÜSÜ VAR’

“Ülkemizi meşgul eden beka düzeyindeki pek çok sorun çözülmeyi beklerken, hala bir arpa boyu mesafe alınamaması, asıl gündem ve öncelikli meselelere odaklanma güçlükleri milletimizi haklı olarak kaygılandırmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerindeki sis perdesi, şaibe örtüsü, şüphe örgüsü henüz kaldırılabilmiş değildir.”

‘HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK ÖRTBAS EDİLMEK İSTENİYOR’

“ Demokrasimiz üzerinde kara bulutlar dolaştıran, egemenlik haklarımıza leke düşürmek için kollarını sıvayan mihraklar İstanbul seçimlerine damga vuran haksızlık ve hukuksuzlukları örtbas etmek için titiz çalışma halindedir. Almanya eski Cumhurbaşkanı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne heyecanla, mal bulmuşu mağribi gibi gerçekleştirdiği zamanlama itibariyle manidar ziyareti ilişki ve irtibatlar hakkında sağduyulu her insanımıza ipucu vermektedir. “

‘ARTIK SÖZ YSK’DA’

“Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği (kesin) karar uzadıkça doğal olarak spekülasyonlar çoğalmakta, karşılıklı atışma ve anlaşmazlıklar çığırından çıkmaktadır. Önüne gelen ahmak kesmekte, İstanbul seçimleri üzerinde aslı astarı olmayan görüş beyan etmektedir. Sözde uzmanlar, aydın kisveli provokatörler, eski siyasetçiler, yarım hukukçular, polemikten geçinen akademisyenler yalan yanlış malumatlarla süreci kirletmekte, akılları karıştırmaktadır. Buna da hiç kimsenin hakkı yoktur. Artık söz ve yetki Yüksek Seçim Kurulu'nundur.”

‘İSTANBUL SEÇİMİ YENİLENMELİDİR’

“ Bunu bilmek, çıkacak karar ne olursa olsun riayet etmek asıldır. Türkiye'nin önündeki en öncelikli mesele İstanbul çerçevesinde sandık yolsuzluğunun tespiti ve bunun kanuni süreler içinde de telafisidir. Bu itibarla Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleriyle birlikte Maltepe ve Büyükçekmece Belediye Başkanlığı Seçimlerindeki haklı ve meşru itirazları en doğru, en isabetli, en hukuka uygun şekilde değerlendirmesi milli bir beklentidir. Türkiye'nin önü açılmalı, adalet muhakkak yerini bulmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul'da seçimlerin yenilenmesinden yanadır.’ Diyerek İstanbul seçimin yenilenmesini istedi.

BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASINA CHP'DEN İLK TEPKİ

Bahçeli’nin açıklamalarına CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, Twitter’dan tepki gösterdi. Haluk Koç Bahçeli’ye tepkisinde, “Beka beka diye bağıran bir siyasi parti başkanı, aday bile çıkartmadığı İstanbul seçiminin YSK’ya adeta talimat vererek iptalini istiyor” ifadelerini kullandı.Haluk Koç’un açıklamasının tamamı şu şekilde:

‘YSK’YA ADETA TALİMAT’

“Beka beka diye bağıran bir siyasi parti başkanı, aday bile çıkartmadığı İstanbul seçiminin YSK’ya adeta talimat vererek iptalini istiyor. Hukuk önemli değil, ihtiyaca binaen yenilenmeli diyor. DİKKAT; Demokratik süreç meşruiyet dışına çekilmek isteniyor. BAŞARAMAYACAKSINIZ!” diyerek Bahçeli’nin açıklamasına tepki gösterdi.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bahçeli'den 'SEÇİM AÇIKLAMASI'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Mustafa Ertuğrul Aker 'Komşuya Mesaj'