Anasayfa
17 Şubat 2020 ( 1461 izlenme )

Bakan Buldu: 'Cep Telefonlu İnek'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sığır gibi hayvanların kulağına cep telefonu benzeri bir cihaz asarak takibini sağlayacaklarını belirterek, "Veterinere SMS atacak. Orijinal fikri bana ait bir proje" dedi.

‘HER HAYVANIN KULAĞINA BİR CEP TELEFONU’

Pakdemirli, Türkiye’de hayvan varlığının takibini daha iyi yapmak için yeni tip kulak küpesi üzerine çalıştıklarını belirten Pakdemirli, "Kulak küpesi şu; her hayvanın kulağına bir tane cep telefonu asacağız. Yurtdışı toplantılarında anlatıyorum, çok hoşlarına gidiyor: ‘Bu inekten ineğe konuşmak için değil, insanların bilgi sahibi olması için’. İçinde komple cep telefonu altyapısı olan bir küpe" dedi.

PİLİ 5 SENE GİDECEK

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) yaklaşık 200 çifliğinde bu cihazın denendiğini kaydeden Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde 20 bin hayvan için ikinci pilot uygulamaya geçtiklerini söyledi. İkinci pilot uygulamanın da başarılı olması durumunda 18 milyon hayvana bunu taşıyacaklarını kaydeden Pakdemirli, şunları söyledi:

‘İNEK MERHABA DİYECEK’

"Bu bir cep telefonu ama sürekli çalışan bir cep telefonu değil. Pili 5 sene dayanıyor. 23 günde bir uyanacak. Ondan sonra başlayacak; 'Merhaba, benim adım şu, ben buradayım, hayattayım, vücut ısım çok iyi, hasta değilim, kızgınlık dönemindeyim', veterinere SMS atacak. Hemen gelecek veteriner döllemesini yapacak mesela. Belli bir coğrafi bölgeyi geçmemesi gerekiyorsa, ‘bana belirlediğiniz alandayım’ diyecek.”

‘ORİJİNAL FİKİR BANA AİT’

“ Trakya ari bir bölge mesela. Ama Trakya’ya Van’dan bir hayvan giriyorsa haberimiz olacak. Şap veya diğer hastalıklar. Türk mühendislerince yapılan, orijinal fikri bana ait bir proje. Mezbahanede hayvan kesilince haberimiz olsun diyoruz. Hayvanın kafası gidiyor, kafayla birlikte küpe duruyor. Halbuki burada vücut ısısı düşünce, sizlere ömür diyeceksiniz."

‘ÖNCELİĞİMİZ ÇOBAN İTHAL ETMEMEK’

Pakdemirli, çoban ithalatı yapılacağı iddialarına ilişkin olarak da, "Birinci önceliğimiz kendi vatandaşımızın istihdam edilmesi olmalı. Kırsaldan kente göçün engellenmesi, en azından yavaşlatılması, doğduğu yerde doyması için en azından sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması faydalı olur diye düşünüyoruz" dedi.

Bu konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Pakdemirli, "Hazine ve Aile Çalışma Bakanlığımızla da görüşüyoruz. En azından bunların BağKur’unu ödesek diye. Şehirlere her taşınan bir kişi için yapmış olduğumuz yatırım, senede 78 bin lira. BağKur’unu ödeyelim, o da 56 bin lira zaten. Yerinde dursun, üretime devam etsin" diye konuştu.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Davutoğlu 'Arkasında Kim Olduğunu Biliyoruz' 'Kimi Beğeniyorsunuz' diye sordular... Yanıt İlginç 'Ah Canikli Ah' 'Adam Kazandı' deyince.. 'İnce Bodoslama'