Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara'da dün yaşanan Yüksek Hızlı Tren faciasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Turhan kazanın nedeni olarak belirtilen 'olmayan sinyalisazyon sistemi' için 'Olmazsa olmaz değil' yanıtını verdi.

Turhan, kazanın sinyalizasyon olmadığı için yaşandığı yönündeki açıklamalara tepki gösterdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı şunları kaydetti;

‘SİNYALİZASYON OLMASA DA OLUR’

‘Son günlerde kazadan sonra sinyalizasyon olmadı için bu kaza oldu gibi değerlendirmeler yapanlar doğru bir değerlendirme yapmıyor. Adli ve idari tahkikat devam ediyor. Sinyalizasyon sistemi demiryolu sistemi için olmazsa olmaz değil. Bu sistemin olmamasından dolayı demiryollarında işletme yapılamaz diye bir şey yok. Bilgilerinize sunuyorum. Kazadan sonra ‘sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu’ gibi değerlendirme yapanlar doğru bir değerlendirme yapmıyor”.

SENDİKA GERÇEĞİ AÇIKLADI: BU KAZAYA DAVETTİR

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, kazanın yaşandığı hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını söyledi. BBC Türkçe'ye konuşan Bektaş, "2 yıl önce burası, Kayaş-Sincan arası banliyo hattı, Başkent Ray çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bu hatta sadece yüksek hızlı trenler çalışıyordu. Ama bu hattın iki yıl sonra bitmesi gerekiyordu, bitmeden açıldı" dedi. Hat için "Nasıl açıldı?" diye soran Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ALT YAPI OLMADAN HİZMETE AÇTILAR’

"Yolun bitmesi, tam anlamıyla bitmesi demek. Bütün altyapısıyla, üstyapısıyla, sinyalizasyon sistemiyle birlikte açılması gerekiyordu. Ama 2018'in Nisan'ında, 12 Nisan'da bu hat sinyalizasyonsuz bir şekilde hizmete açıldı. Bu ne demek? Bu, kazaya davetiyenin başlangıç tarihidir."

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş ayrıca, sinyalizasyon olmadığı için trenlerin işletmesinin Nisan ayından bu yana telsizle sağlandığını söyledi:

‘BÖYLE AÇARSANIZ KAZA RİSKİNİ YEDİ SEKİZE KATLAMIŞ OLURSUNUZ’

"İlle de kaza olacak diye bir şey yok. Sinyalli olması gereken bir yolu sinyalsiz şekilde açarsanız, kaza olma riskini birden yediye, sekize çıkarırsınız. Ama illa olacak bir şey yok. Sinyalizasyon, demiryolundaki trenlerin işletmesini sağlayan sistem demek. Bu bilgisayarlı bir sistem, bir merkezi var, bu merkezden bütün trenlerin kendi bölgesi var.

Mesela, Eskişehir-Ankara arası Ankara'daki kumanda merkezi dediğimiz bir yerden, bu trenler tıpkı uçaklardaki hava trafik kontrolü gibi, buralardan idare edilir. Burada şu anda böyle bir sistem yoktu, Başkent Ray dolayısıyla daha bitmemişti. Telsizlerle bu iş yapılıyordu ama telsizle yapınca da insanların diyaloğuyla gerçekleşen bir işletmecilik yapılıyordu."

Kaynak: BBC/Sözcü

BAKAN kesti attı!.. 'OLMASA DA OLUR'