BU HABER ERBİL/ RUDAV KAYNAKLIDIR:

MAHABAD DEDİĞİ RUSLARIN KURDUĞU VE AYNI YIL YIKTIĞI DEVLETÇİK…


Haber şu: “17 Aralık 1945’te Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nde dalgalanan Kürdistan Bayrağı, bugün Kürdistan Bölgesi’nin resmi bayrağı olarak dalgalanmaya devam ediyor. Kürdistan Bayrağı (Alarengin), Qazi Muhammed tarafından Doğu Kürdistan’da ilan edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin ilk bayrağıdır.”

AĞRI CUMHURİYETİ DEDİĞİ 1930 AĞRI ERMENİ İSYANI…

Haber şu: “Aynı bayrak 1927-30 yılları arasında Ağrı Kürt Cumhuriyeti’nin bayrağı olarak da kullanıldı. Kürdistan Parlamentosu, 2009’da aldığı kararla 17 Aralık gününü “Kürdistan Bayrak Günü” günü olarak belirledi. O tarihten itibaren her yıl 17 Aralık, Kürdistan’da ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor(Rudav, 17 Aralık 2018)”

Durum işte böyle… Barzani yayın organı Mahabad’dan bahsediyor sanki devletmiş gibi, Ağrı’dan bahsediyor sanki devletmiş gibi… Barzanilerin Ağrı Kürt Cumhuriyeti’ dediği iş şu:

1930 AĞRI ERMENİ İSYANI

Böyle bir cumhuriyet yoktur, böyle bir devlet de tarihte yoktur. Barzani kanalının söylediği 1930 Ağrı Ermeni isyanıdır. Şeyh Said isyanından kaçanlar Ermeni Taşnaksutyun çetesiyle gizli bir örgüt kurdular. Adına HOYBUN dedikleri bu örgüt eliyle Anadolu’daki Türk varlığını düşman ilan ettiler. Yine bu Hoybun eliyle Ağrı’da isyan çıkardılar. Ve bu Barzaniler bu isyanı desteklemek için hem Dağlıca karakolumuza saldırdılar hem de Hakkari-Şemdinli bölgesinde isyan tezgahladılar.Bu isyanlar bastırıldı, Barzaniler de kaçtılar. İşte hepsi bu.

MAHABAD NEDİR?

Siyasi Kürtçüler Mahabad’ın tam teşkil bir Kürt devleti olduğunu söylüyor. Oysaki bu devlet bir günde kurulmuş ve bir günde de yıkılmış bir RUS OYUNU’dur… 17 Temmuz 1945’te, büyük harbin müstakbel galipleri Berlin yakınlarında, Potsdam’da yeniden bir araya geldiler. Toplantıya, ABD adına Truman, İngiltere adına Churchill, Sovyetler adına Stalin katıldı. 1942’deki ittifak anlaşmasına göre İngiltere ve Sovyet Rusya’nın altı ay içinde İran’dan çekilmeleri gerekiyordu; İran’ın derhal boşaltılmasına karar verildi.

Bu kararla Sovyetler Yönetimi tıpkı Birinci Dünya Harbi’nde olduğu gibi dışlanıyor, Ortadoğu’nun yeni sahnesine bu kez ABD-İngiltere çıkıyordu. İlk büyük harpte olduğu gibi oyun dışı kalmak istemeyen Stalin, karşı atağa geçerek İran’daki Kürt kartlarını masaya açtı… MOLLA MUSTAFA BARZANİ

11 Ekim 1945’te, Molla Mustafa Uşniye’nin Sino köyüne geldiğinde, Sovyet Rusya’nın bu hamleleri ve gerçek niyetinden haberi yoktu. Yoktu ama Irak’tan yanında da 9.000 sivil ile 1.200 silahlı adam getirmişti. Her halde bir bildiği vardı… Rus İşgal Komutanlığı hemen onlara yiyecek ve yer temin etti; Molla Mustafa Serdeşt bölgesindeki Mirava köyüne, Kardeşi Şeyh Ahmed’in ailesi ise İran’ın Mahabad kentine yerleştirildi.

” STALİN KÜRT ORDUSU KURUYOR”

Kasım 1945’de, Mahabad’a silahlar gönderildi, 1.200 parçadan oluşan makineli tüfek ve tabancalar peşmergelere Mahabad’ta teslim edildi.[8] 15- 60 yaş arasındaki Barzanilere Bruno marka tüfek ve makineli tüfek dağıtıldı. 1.500 kişilik bir kuvvet oluşturuldu ve üç birlik halinde gruplandırıldı. Ardından kurulması düşünülen Kürt devletinin savunulması için, Rus askeri danışmanları tarafından modern askeri bir eğitim verilmeye başlandı. Başkomutan Molla Mustafa Barzani idi, kendisine general rütbesi verilmişti. Tarihte ilk kez bir Kürt devleti kurulacaktı, ordusu ise şimdiden hazırdı…

“MAHABAD”

22 Ocak 1946’da, Ruslar Mahabad’da geniş katılımlı bir toplantı düzenlediler. Aşiret liderleri, Molla Mustafa, KDP yöneticleri ve gözlemci Rus subayları bu toplantıda hazırdı. Burada Mahabad Kürt Cumhuriyeti ilan edildi ve Kürt ulusal bayrağı göndere çekildi. Kadı Muhammed ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Konu açıktı; Boğazlar üzerinde söz sahibi olamayan ve 1917 Ekim ihtilaliyle Ortadoğu’dan çekilmiş olan Sovyet Rusya, İran üzerinden hem Basra Körfezi’ne hem de Ortadoğu’ya inmeyi planlıyordu…

“ABD-İNGİLTERE DEVREDE”

Mesele Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşındı. Ekim 1945’te kurulmuş olan Birleşmiş Milletler, böylesi karmaşık bir sorunun altına girmeyi kabul etmeyince, İran yalnız kaldı. Sovyet Yönetimi’yle doğrudan görüşmeler yoluyla bu meseleyi halletmeye karar veren İran, gizli kalması koşuluyla, 4 Nisan 1946’da, Sovyet Rusya ile bir anlaşma yaptı; Sovyetler İran’dan askerini çekecek, buna karşılık İran petrolleri müşterek işletilecek, %51 hissesi de Sovyetlere verilecekti. Anlaşma imzalandı; 1946 Mayısında, Sovyet askeri işgale son verip İran’dan tamamen çekildi.

“STALİN’İN TÜRK KARTI ELİNDE”


13 Aralık’ta, İran ordusundan General Humayuni ile Kadı Muhammed arasında görüşmeler başlatıldı. Molla Mustafa İran ordusuyla çatışırken, Kadı Muhammed ise Mahabad’ın kansız bir şekilde teslimi konusunda İran’la anlaşıyordu. Bu haberi alan Molla Mustafa Kadı Muhammed’e gitmiş, önce selam vermiş, sonra tepkisini açığa vurmuştu ama yapacak bir şey kalmamıştı.

Barzani kanalında ŞEREFSİZ YAYIN!..