'Fetö'nün Hedefi Açıklandı'

3274 izlenme 29 Ocak 2020
Reklamlar
Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Haber Global Eşit Ağırlık programına konuk oldu. Erdoğan Aktaş'ın sorularını yanıtlayan İlker Başbuğ, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbuğ, "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur" dedi. Başbuğ'un öne çıkan açıklamaları şöyle;

2002’DEN BERİ TÜRK ORDUSU HEDEFTE’

“1 Mart 2003'de tezkere, 10 Mart 2003'te ise Gülen kararı, 4 Temmuz 2003' Süleymaniye olayı. Bunların tesadüf denilmesine ben karşı çıkıyorum. Ben bu tarihlerde FETÖ bağı görüyorum. ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı? Esasında ABD ikisini de aldı. Bize verdiği bir şey olmadı. PKK ile mücadeleye ABD siyasal çözüm istiyor. Çözümü engelleyen kim Türk ordusu. Onun için herkesin görmesi lazım, 2002’den beri Türk Ordusu hedeftedir’

MİT BANA FETÖCÜ İSİMLERİ VERMEDİ’

“2002-2010 dönemi için MİT müsteşarlığından TSK'da şu FETÖ'cüdür diye isim istedim hiçbir istihbarat bilgisi gelmedi. Ne denildi; "Ete kemiğe (İsim) bürünmüş bilgi verilemedi" Ordu içindeki isimleri istemem FETÖ'yü rahatsız etti.”

‘GÜLEN YARGIDAN KURTARILMASI TESADÜF DEĞİL’

“2008 yılının son aylarında ABD Büyükelçiliğinden ABD’ye yazılan bir mektup. Mektupta dördüncü cümle olarak "Başbuğ-Bahçeli görüşmesini değerlendirmek gerek" ifadeleri yer aldı. Ben göreve başlar başlamaz parti liderlerini ziyaret ettim. 1 Mart 2003'de tezkere, 10 Mart 2003'te ise Gülen kararı, 4 Temmuz 2003' Süleymaniye olayı. Bunların tesadüf denilmesine ben karşı çıkıyorum. Ben bu tarihlerde FETÖ bağı görüyorum.”

‘HEDEF TÜRK ORDUSU’VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’


ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı?Esasında ABD ikisini de aldı. Bize verdiği bir şey olmadı.PKK ile mücadeleye ABD siyasal çözüm istiyor. Çözümü engelleyen kim Türk ordusu. Laik devlet anlayışında geri adımlar atılması isteniyor.”

‘FETÖ, KANUN DEĞİŞTİRİLDİ, TERÖR ÖRGÜTÜ OLMASI İÇİN ŞİDDET ŞARTI GETİRİLDİ, ÖYLE GÜÇLENDİ’


“Abdullah Gül'ün Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı iken bu saldırılara ilişkin gidiliyor. Gül "Bunları ispatlayın süreci başlatalım" diyor.” Biz ekonomik gücü var siyaseti paylaşmak isteyecek dediğimizde bize denilen "Efendim ama bunların silahı yok ki" diyenler şimdi "Yanıldık" dediler. Türkiye uçurumdan döndü. Bizim istediğimiz bir daha böyle şeyler yaşanmasın. O dönemde bize siyasi destek gelseydi bu noktaya gelmeye bilirdik.

BENİ TUTUKLADILAR HÜKÜMETTEN KİMSE BİR ŞEY YAPMADI

O tarihte Erdoğan sağlık sorunu yaşadı. O tarihi bile seçmişler. Başbakan Erdoğan o dönemde "Benim mesai arkadaşımdır. Şahsım ve partim tutuksuz yargılanmasını istiyor" dedi. Dönemin Cumhurbaşkanı Gül ise "Başbuğ Yüce Divan'da yargılanmalı" dedi. Benim tutuklanmama kimse bir şey yapmayınca Cemaat yargı yoluyla hukuksuzluk yapacağını gördü. Güç sarhoşu olan cemaat Başbuğ'u tutuklanmasıyla düğmeye bastı.

DÖNEMİN BAŞBAKAN'I ERDOĞAN'I UYARDIM: BUGÜN BİZE YARIN SİZE

2008-2010 sürecinde ben "Bugün bizsek hedef yarın siz olacaksınız" dedim. Daha ne diyebilirim ki daha nasıl uyarıda bulunabilirdim. O zaman Başbakan Erdoğan'a "Bugün bize yarın size" cümlesine ilişkin bir gazetecinin sorusuna Erdoğan "İlker Paşanın görevde olduğu sürede söylediği bir şey vardı o da Bugün bize yarın size. Ben de bugün buna size söyleyeyim. İlker Paşa'nın bu sözleri manidardır" dedi. Bunları Erdoğan söyledi.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI VAR, 26 HAZİRAN 2009'DAKİ KANUN TEKLİFİNİ GETİRENLER ARAŞTIRILSIN"

FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım. 26 Haziran 2009'da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran'ı 26'sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimiz oluyor.

‘ANAYASAYA AYKIRI KANUN ÇIKARDILAR’


Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyada "AK Parti ile cemaati bitirme planı" algısı olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır. Kayseri'de biz bir olay yakalamıştık Hava İkmal Bölge Komutanlığı'nda astsubay yakaladık. Flaş bellek ayarlıyorlar. Burada sivillerden yardım alıyorlar. 14 Nisan 2009'da "FETÖ ile mücadele edicem" dedim. Bu kanun teklifini kim hazırladı tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın.”

TÜRK ORDUSUNA SUÇ UYDURANLAR FETÖ’


Jandarma Albay Abdülkerim Kırca, hem benim yanımda hem de jandarma istihbaratında çalıştı. Mardin'de İl Jandarma Komutanlığı'nda terörle mücadelede vuruldu ve kötürüm kaldı. Kırca'ya MGK'da kadrolu olarak çalışması için görev verdim. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Devlet Madalyası verdi. Bu arkadaşım daha sonra faili meçhul cinayetlerle yargılandı. Daha sonra kendini vurdu ve kaldıramadı. Faili meçhulu uyduranlar kimler FETÖ.

15 TEMMUZ SONRASI TÜRK ORDUSNUN YETKİLERİ ELİNDEN ALINDI


Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir ama kuvvetler yine Genelkurmay'a bağlı olsun. Son düzenlemelerde Genelkurmay'ın bir çok yetkisi elinden alındı. Dolayısıyla Genelkurmay başkanlığının tayin ve terfiler konusunda görevi zayıfladı. Tayin ve terfilerle ilgili personel gözünü daha başka yere dikecektir. 15 Temmuz sonrası en çok zararı Deniz Kuvvetleri gördü. Bizim isteğimiz TSK'nın güçlü olması. Bu coğrafyada orduyu güçlü tutmak lazım. Her şeye rağmen bu ordunun mayası sağlam ve kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'İmamoğlu Kolları Sıvadı' Kumpası hepsi biliyordu... 'SESSİZ ÇIĞLIK' Diyanet'e Tepki 'Tövbe Haşa' Üniversite 'Tüm Sorular Gitmiş'