Bilim Kurulu Açıkladı 'Akıllar Karıştı'

7929 izlenme 25 Nisan 2020
Reklamlar
Bilim Kurulu 'İKİ KAT FAZLA'
Türkiye’de corona virüsü rakamları etrafında her gün yeni bir tartışma yaşanırken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’tan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Prof. Dr. Azap, Türkiye’de kamuoyuyla paylaşılan vakaların sadece PCR testi pozitif çıkan hastalar olduğunu belirterek, mevcut vaka kadar daha Covid-19 hastası olabileceğini söyledi.

‘BU DURUM 10-20 KAT ARTIRMAZ AMA İKİ KATI OLABİLİR’

Halk Sağlığı Yönetim Sistemi adındaki elektronik ortamda tüm bu hastaların kayıtlarının tutulduğunu anlatan Azap, kamuoyuyla paylaşılan rakamların sadece PCR testi pozitif çıkmış kişilerden oluştuğunu söyledi. Olası vakaların sonradan da toplam rakama dahil edilebileceğini ifade eden Prof. Azap, bazı ülkelerin bu yöntemle sayı düzeltmesi yaptığını belirtti. Bu durumun corona virüsü vaka sayısını 10-20 kat artırmayacağını açıklayan Azap, “Sonuçta testin yakalayamadığı grup. Bizim klinik olarak düşünüp tedavi başladığımız grup eklenecek” derken, bunun da toplam sayıyı en fazla bir kat artıracağını savundu.

KAYITLAR TUTULUYOR AMA AÇIKLANAN RAKAMLAR SADECE TESTİ POZİTİF ÇIKANLAR
Türkiye'de corona virüsü testi negatif çıksa da klinik bulguları Covid-19'a işaret eden hastaların da kayıtlarının tutulduğunu açıklayan Prof. Azap, söz konusu hastalara da Covid'miş gibi yaklaşıldığını söyledi. Hastalığın tanısında kullanılan PCR testlerinin çok duyarlı olmadığını hatırlatan Alpay Azap, hastanın öyküsündeki ipuçları ve klinik bulguları göz önünde bulundurularak tedaviye başlandığını da sözlerine ekledi.

BAKAN BUGÜN RAKAMLARI AÇIKLADI

Öte yanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu akşam güncel corona virüsü verilerini açıkladı. Türkiye’de genel durumu açıklayan Bakan Koca ‘Son 24 saatte 3.845 hasta taburcu edildi, 2.861 yeni tanı kondu. Taburcu olanların sayısı yeni hastaların sayısından 984 fazla. Şifa bulanların toplam sayısı ise 25.000'i geçti. Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart.‘ dedi.

BAKAN KOCA: VAKA SAYISI TOPLAM ‘ 107.773’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel corona virüsü verilerini açıkladı. Sağlık Bakanı bugün 2 Bin 861 yeni vaka olduğunu duyurdu. Bakan Koca, bugün 106 can kaybı yaşandığını söyledi. Açıklanan son verilerin ardından Türkiye'deki toplam vaka sayısı 107 Bin 773’e, toplam vefat sayısı ise 2 Bin 706’ya yükseldi. Bugün 38.308 test yapıldığını açıklayan Koca, 2 Bin 861 yeni vaka tespit edildiğini belirtti.

BAKAN KOCA: ‘TEDBİRLERLE DESTEK ŞART’
Corona virüsü nedeniyle bugün 106 kişinin daha hayatını kaybettiğini ifade eden Koca, iyileşen toplam hasta sayısının da 25.582’e yükseldiğini duyurdu. Bakan Koca’nın son açıklaması şöyle; ‘Son 24 saatte 3.845 hasta taburcu edildi, 2.861 yeni tanı kondu. Taburcu olanların sayısı yeni hastaların sayısından 984 fazla. Şifa bulanların toplam sayısı ise 25.000'i geçti. Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart. “

GERÇEK ÖLÜM NEDENİ YAZILMADI
Öte yanda bir hafta arayla önce dedesi, sonra dayısını koronavirüs nedeniyle kaybeden Erkan Değirmenci, her ikisinin de resmi kayıtlara “bulaşıcı hastalık - doğal ölüm” diye geçmesine isyan etti. Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla ailesinin başına gelenleri anlatan Değirmenci, risk grubunda oldukları halde kendilerine temaslı taraması yapılmadığını söyledi. Günler süren paylaşımlarından sonra Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve inceleme başlatılacağını bildirdi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akşener Nokta 'Hiç Kimsenin Gücü Yetmez' 'İmamoğlu Kolları Sıvadı' Görüntüler Paylaşıldı: 'Yerli Otomobil Geliyor' 'Yasak' dediler... 'İpin Ucu Kaçtı'