Genelkurmay 'Özal - ABD'

717 izlenme
Reklamlar
Türkiye’yi fiilen bugünlere taşıyan siyasetin iki dönüm noktası vardır: Birincisi, 1991 Körfez, ikincisi ise 2003 Körfez savaşıdır.

91 KÖRFEZ SAVAŞI VE GÜVENLİ BÖLGE
Birinci Körfez savaşında Kuveyt’in işgali gerekçe gösterilerek Irak’a fiilen askeri müdahalede bulunulmuştur. Bu müdahale sonrasında Irak kuzeyinde Barzani devlet yapısının temeli atılmış, pkk terör örgütü de silahlı güce dönüştürülmüştür.
Savaşı başlatan ABD’dir, destekleyen de Özal siyasetidir. Prof. Dr. Fahir Armaoğlu, 1991 Körfez Savaşı’nın Türkiye açısından sonucu şöyle noktalıyor;

‘KÖRFEZ SAVAŞININ SONUCU TÜRKİYE’YE TEHDİT OLDU’
‘Bu olayın önemli yanı ise, Çekiç Güç’ün yerleşmesinde sonra Kuzey Irak’ta bir Kürt özerkliği hareketinin ortaya çıkması, Saddam’ın 36’ncı paralelin kuzeyinde müdahale etmemesi ve Amerika’nın da bu özerkliği desteklemesi sebebiyle, Türkiye toprak bütünlüğünü de tehdit eden bir nitelik kazanmasıdır. Türkiye bu özerkliğe karşı bir güvenlik sübabı olmak üzere, Irak’ın toprak bütünlüğünü koruması ilkesini ortaya atmış ise de, 1995 yılı sonuna geldiğinde Türkiye’nin de bu özerklik görüşmelerinde(Dublin Toplantıları) aktif rol alması ile bu ilkenin pratik değeri hemen hemen hiç kalmamış gibidir’ .

Armaoğlu’nun tespitleri üzerine şunu söylemeliyim; birincisi, Kürt özerkliği hareketi yeni çıkmış değil yüz yıllık bir mazisi vardır. İkincisi, Saddam Irak kuzeyine müdahale etmemiş değil, müdahale etmesi 36’ncı paralel kuzeyine uçuş ve müdahale yasağıyla engellenmiştir. 2007 yılında Genelkurmay Başkanlığı Körfez Savaşı’na kaybeden tarafından Türkiye olduğunu şöyle açıkladı:

‘GÜVENLİ BÖLGE TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE OLDU’
‘Körfez Savaşı sonrasında 36’ncı paralelin kuzeyinin Saddam’a yasaklanmasıyla, kuzeydeki insanları korumakla birlikte aynı bölgede PKK’ya korunma bölgesi oluşturmuştur ve bugünkü durumu yaratmıştır. Hala da bu durum artarak devam etmektedir. Karakolların basılması, kitle halinde zayiat verdiği dönemler hep bu döneme rastlar.’ 

KAYBEDEN TÜRKİYE
Sonuçta Türkiye, savaşa girmediği halde 1’nci Körfez Savaşı’nda kaybeden taraf oldu.
Savaş sonrası Saddam’ın Kürt is yanlarını bastırmak için Irak kuzeyindeki Barzani peşmergelerine saldırması, bunun sonucunda ortaya çıkan sığınmacı sorunu, dünya kamuoyu gündemine Kürt sorunu olarak çekilmiş olup, Türkiye hala bu sorunla uğraşmaktadır.

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allah Allah... 'KIRILAN FAY DEĞİL, AR DAMARI' Erdoğan 'Bakanımı Gönderdim' İşin Rengi Değişiyor 'Altın Dolar AKP' Kartal Miting 'İşçiler Protesto'