BRÜKSEL KARIŞTI...

745 izlenme 16 Aralık 2018
Reklamlar
Fas'ın Marakeş kentinde 10 ve 11 Aralık'ta düzenlenen, 164 ülkenin katıldığı uluslararası konferansta imzalanan BM Küresel Göç Sözleşmesi'ne destek veren ve karşı çıkan gruplar, Avrupa Birliği'nin (AB) başkenti konumundaki Brüksel'de protesto gösterileri düzenledi.

GÖÇMEN KARŞITI PROTESTO

Belçika'nın başkenti Brüksel'de milliyetçi ve aşırı sağcı Flaman derneklerinin 'Marakeş'e karşı yürüyüş' çağrısı uyarınca 1000 civarında kişi AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı'nda toplandı. Başbakan Charles Michel'i istifaya çağıran grup, hükümet ve göç karşıtı sloganlar atıp Flaman bayrakları taşıdı.

AB binaları önünde maytap ve ses bombaları fırlatan, meşaleler yakılan grubun dağılmaması üzerine, polis, göz yaşartıcı gaz ve TOMA'lardan tazyikli suyla saldırdı. Bunun üzerine bazı eylemciler, Avrupa Komisyonu binasına girmeye çalıştı. Polisin sert biçimde karşı koymasıyla ortalık savaş alanına döndü.

GÖÇMENLERE DESTEK EYLEMİ

Diğer yandan Belçika'da faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve derneğin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine yüzlerce kişi öğle saatlerinde Brüksel'in merkezi yakınında bulunan Rue du Congres Caddesi'nde buluştu.

Göstericiler, Belçika'nın Küresel Göç Sözleşmesi'ni imzalamasına destek verdi. Göçmenlere destek sloganları atan göstericiler, "Faşistler dışarı" yazılı afişler taşıdı. Buradan özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu Maximilien Park'a yürüyüş düzenledi.

Uluslararası göçün düzenlenmesi için hazırlanan Küresel Göç Sözleşmesi, yasal göç, göçmen hakları ve insan kaçakçılığıyla mücadele gibi konularda küresel ortaklık zemini oluşturmayı amaçlıyor.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Çekildi çekiliyor' derken... Mc Gurk döküldü: 'YOK' İstim hazır: 'DAVUTOĞLU GELİYOR' MEĞER MİTİLİ BİRLİKTE ATMIŞLAR!... HATAY'DAN ACI HABER!