Anasayfa
18 Ocak 2021 ( 251 izlenme )

Bu Zamları 'Kim Yapıyor'

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında artan fiyatların arkasında tekelleşen marketler olduğunu iddia ederek 'Marketler darbe mi yapıyor?' diye sordu.

‘HÜKÜMETE DARBE Mİ YAPIYORLAR’
Mevlüt Tezel, “Marketler darbe mi yapıyor?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sosyal medyada marketlerdeki zamların gündeme geldiğini hatırlatan Mevlüt Tezel, “Marketlerin niyeti elbette darbe değil ama o kadar güçlendiler ve tekel oldular ki, ürünü tarladan kendileri alıyor ya da yurt dışından ihraç ediyorlar, kendi etiketleriyle paketliyorlar. Böyle olunca fiyatları da kendileri belirliyorlar. Marketler, pandemi ilk başladığında sanki kendi aralarında sözleşmiş gibi aynı anda büyük zamlar yapmadılar mı?” diye sordu .Mevlüt Tezel'in yazısı şöyle:

‘HÜKÜMETE EKONOMİK DARBE’
"Twitter'da bir vatandaş, yabancı ortaklı ve yerli bazı market zincirlerinin ismini alt alta sıralayıp "Şu an hükümete ekonomik darbe yapıyorlar" diye yazdı. Ve bu tweet, paylaşım rekoru kırdı. Vatandaşın bu tweet'e yaptığı yorumlar ise düşündürücüydü.”

‘BAKANLIĞA İHBAR’

“Doğrusu yorumların bazıları Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurulu, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu için ihbar niteliğinde. 'Elektriğe, doğal gaza, oto yollara vs. zam yapılıyorsa marketlerdeki ürünler de zamlanır' diyenleriniz olabilir. 'Kuraklık ayçiçekleri kavurdu, yağın fiyatının artması normal' diye düşünebilirsiniz. Bazı ürünlerde yüzde 100'lük zamları ne kuraklık, ne döviz artışı, ne de enflasyonla açıklayabilirsiniz.”

‘TANZİM MARKETLER DEVREYE GİRMELİ’
“Marketlerde birçok ürün dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmemesine rağmen sanki etkileniyormuş gibi ekstra zamlı satılıyor. Çiftçi ürününe maliyetin altında fiyat sunulduğu için isyan ediyor ama tarlada 1 liraya alınan ürün, marketlerde 7-8 liraya satılıyor!Market piyasasındaki anormal fiyat artışlarını denetleyecek, denge kuracak bir kontrol mekanizması devreye sokulmalı. Bir ara meyve-sebzedeki anormal fiyat artışına karşı belediyeler tanzim satışa başlamış ve marketler fiyat indirmek zorunda kalmıştı. Tanzim marketler devreye girmeli!”

‘TEHLİKELİ TEKELLEŞME’

“Marketlerin niyeti elbette darbe değil ama o kadar güçlendiler ve tekel oldular ki, ürünü tarladan kendileri alıyor ya da yurt dışından ihraç ediyorlar, kendi etiketleriyle paketliyorlar. Böyle olunca fiyatları da kendileri belirliyorlar. Marketler, pandemi ilk başladığında sanki kendi aralarında sözleşmiş gibi aynı anda büyük zamlar yapmadılar mı? Marketlerin ürün yelpazeleri o kadar geniş ki, önce bakkalları, tekel bayilerini, sonra plastikçiden, züccaciyeciye birçok küçük esnafı bitirdiler! Kapitalizmin en tehlikeli virajı tekelleşmedir. Tekelleşen marketlerin vatandaşı sömürmesinin önüne geçilmeli."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'50 Defa Dava Açın, 50 Defa Aynısı Söylerim' PAYİTAHT dizine dört dörtlük vuruş!.. 'BU NASIL DİZİ' Rusya: 'SURİYE ORDUSUNU DESTEKLİYORUZ' Tevrat'ın 'Kehanetleri'