Büyük yanılgı!.. 'Üç beş çapulcu lafı nereden çıktı'

1063 izlenme 16 Kasım 2018
Reklamlar
Tarih: Mayıs 2010…

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (HATDD) Frankfurt'ta düzenlediği 'Açılım ve Türkiye' konulu konferansta konuşan terör uzmanı emekli Albay Erdal Sarızeybek "terör ciddiye alınmalıdır" dedi.

‘BU ÜÇ BEŞ ÇAPULCUNUN İŞİ DEĞİL’

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (HATDD) davetlisi olarak Frankfurt'a gelen terör uzmanı, emekli Albay Erdal Sarızeybek, Marriott Hotel’de 'Açılım ve Türkiye' konulu bir konferans verdi. Konferansın açış konuşmasını yapan dernek başkanı Mahmut Telli, Atatürk’ün gençliğe hitabesini okudu. Geniş katılımın olduğu konferansta duygu dolu anlar yaşandı. Güneydoğu karakollarında görev yaptığı 1992 yılında yaşanan olayları anlatan Sarızeybek'in konuşması can kulağıyla dinlendi.

Emekli Albay Erdal Sarızeybek, "Dönemin başbakanı merhum Turgut Özal'ın dediği gibi terör "üç-beş çapulcunun işi" değil" dedi. Sarızeybek, terörle mücadelenin ciddiye alınmasını istedi.

Tarih: Ağustos 2010

Milliyet’ten Hasan Pulur yazdı:

PKK’NIN İLK BASKINI: ERUH VE ŞEMDİNLİ’


Geçen gün gazetelerde ufak bir haber vardı: “PKK, Eruh polis karakoluna saldırdı, bir polis öldü, biri yaralandı.”
Eskilerin “vukuat-ı adiye” dedikleri bir haber... Önemsiz, sıradan bir haber... Oysa, Eruh hem PKK tarihinde, hem de Türkiye’nin “terörizm tarihinde ” önemli bir noktadır. PKK ilk saldırısını 17 Ağustos 1984’te buraya yapmıştır, bir jandarma eri şehit olmuş, 6 er ve üç sivil yaralanmıştır. İşte, bu baskından sonra, tam 26 yıl, terör Türkiye’ye kan kusturmuştur, kusturmaktadır.

‘ÖZAL ÜÇ BEŞ ÇAPULCUNUN MARİFETİ DEDİ’

Bu baskının ve 17 Ağustos 1984 tarihinin bizim anılarımızda da bir yeri vardır.Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesiyiz, Başbakan Özal’a Emirgan’daki “Abdullah Efendi Lokantası ”nda öğle yemeği vereceğiz; salona girerken Özal kolumuzdan tuttu, “Biliyor musun, buranın su böreği çok güzeldir” dedi. Eee, ne de olsa şişman, şişmanın halinden anlar...

Yemekte Çalışma Bakanı Dr. Mustafa Kalemli’de var, başka kimseyi hatırlamıyoruz; bir ara görevli gelip Başbakana, “Size telefon var!” dedi. O tarihte öyle cep telefonu filan yok, hatta el telefonları da... Başbakan kalktı, müdürün odasına gitti. Biraz sonra geldi, yüzü değişmişti; tabii biz de bir merak:
“Acaba ne oldu, niye, niçin, telefona çağırdılar?”

‘BASKIN SONRASI ÖZAL TATİLE GİTTİ’

Yemek sonrası, Özal, yarım yamalak açıkladı: “Üç, beş çapulcunun marifeti!”
PKK’nın, Eruh ve Şemdinli baskını...
Özal’ın PKK terörünü ilk değerlendirmesi buydu...
Hatırladığımız kadarıyla da, ertesi gün Güney’e tatile gitti.

Hasan pulur/ Milliyet, 05 Ağustos 2010

İşte biz bugünlere böyle geldik...

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sakin Sakin konuştu:' Memleketi talan mı Edeceksiniz' Doğu Anadolu'da İsyan... 'SÖYLENMEYENLER' Görüntüler Düştü 'Yeni Akın' Yeni Dönem 'Ben Ordayım Yaz Gönder'