İzmir Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, sosyal medya hesabından AKP'ye katıldığını duyurdu. Çelebi Ağustos ayında AKP'ye geçeceği iddiaları üzerine "Bağımsız vekil olarak ülkemin çıkarlarını savunmaya devam edeceğim" demişti.

ROZETİ ERDOĞAN’DAN
Memleket Partisi'nden ayrılan bağımsız İzmir milletvekili ve eski CHP'li Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye geçti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılmasını “Vatana, millete olan vefasını ile sonuna kadar Cumhur İttifakının yanındayım diyen Sayın Mehmet Ali Çelebi'nin üyelik işlemlerini tamamladık. Rozetini Sayın Cumhurbaşkanımız Çarşamba günü yapılacak olan grup toplantısında takacaktır. Hayırlı olsun” sözleriyle duyurdu ve bir fotoğraf paylaştı.
İzmir Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de “Atatürk askeri olarak AK Parti’de devam edeceğim” diyerek AKP’ye katıldığını duyurdu.

RTÜK ÜYELİĞİ DE İYİ PARTİ'DEN AKP'YE GEÇTİ
Bu kararın ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ayladır boş olan koltuğu da milletvekili sayısı nedeniyle İYİ Parti’den AKP’ye geçti. RTÜK’ün CHP kontenjanı üyesi İlhan Taşçı, RTÜK’ün boş koltuğunun AKP’ye geçtiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Taşçı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

'VEKİL PAZARLIKLARI'
 “Vekil pazarlıklarıyla boş olan RTÜK üyeliği; Mehmet Ali Çelebi'nin Ak Parti'ye katılımıyla İyi Parti'den Ak Partiye geçti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de 3 aydır boş olan üyelik için seçim yazısını “gönül rahatlığıyla” artık TBMM'ye gönderebilir!”

ÜÇÜNCÜ PARTİSİ
Öte yanda İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 2021 yılının başından CHP'den istifası etmiş ardından Muharrem İnce tarafından kurulan Memleket Partisi’ne katılmıştı. 2022 yılı Ocak ayında bu partideki Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ailesindeki sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa eden Mehmet Ali Çelebi, Şubat ayında da Memleket Partisi’nden ayrılmıştı.

ERGENEKON’DAN TUTUKLANMIŞTI

Mehmet Ali Çelebi 18 Eylül 2008 günü gözaltına alındı. 20 Eylül’de ilk muvazzaf subay olarak tutuklandı. Ergenekon iddianamesinde “Silahlı Terör Örgütü Yönetme, Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek”le suçlandı. Telefon rehberine FETÖ tarafından “sehven” ekleme yapıldığı ortaya çıktı. Örgüt üyeliği ve örgüt adına Hizbut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla yargılandı. 20 Mayıs 2011’de tahliye edildi.

Kaynak: Sözcü

Çelebi Vekil AKP'ye Geçti !