Anasayfa
31 Temmuz 2019 ( 4057 izlenme )

CHP Teklifi Verdi: 'BAKIN ŞİMDİ ORTALIĞA'

CHP; cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve milletvekillerinin uymaları gereken ilkeleri belirlemek üzere TBMM'de bir Siyasi Etik Kurulu oluşturulmasını da önerdi.

ÖZEL SEKTÖRDE ARTIK İŞ YAPMAK YOK


Teklifte, cumhurbaşkanı ve yardımcıları ile bakanlar ve milletvekillerinin görev yaptıkları süre boyunca, devlet ve diğer kamu tüzelkişilerinin katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda, devletten yardım sağlayan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikaların yönetim kurullarında görev alamayacakları, ücret karşılığı iş takipçiliği yapamayacakları, serbest mesleklerini yapamayacakları, bir çıkar karşılığı olmasa bile özel sektörde herhangi bir görev alamayacakları veya tüccar, esnaf sayılmalarını gerektirecek faaliyette bulunamayacakları hükme bağlanıyor.

400 LİRA ÜSTÜNDEKİ HEDİYELER TESLİM EDİLECEK


Teklifte ayrıca, sözkonusu siyasi kişilerin net asgari ücretin beşte birinden fazla olan yani bugünkü rakamla yaklaşık 400 liranın üzerindeki hediyeleri, TBMM Başkanlığı'na teslim etmesini zorunlu kılıyor. Teklif etik ilkelere uymayan milletvekillerine, TBMM üyeliğinin düşürülmesine varan yaptırımlar içeriyor.

‘SİYASİ AHLAKSIZLIKLA MÜCADELE

Yasa teklifinin gerekçesinde cumhurbaşkanı, yardımcıları, bakanlar ve milletvekillerinin uyacağı etik ilkelerin belirlendiği belirtilerek, “Bu sayede, siyasi ahlaksızlıkla mücadele için AB müktesebatı ilkeleri ile Avrupa Konseyi'nin Yolsuzlukla Mücadele Grubu'nun (GRECO) tavsiye kararlarına uygun bir siyasi etik kurullar sistemi oluşturulmasının öngörüldüğü vurgulandı.

Kaynak:DW Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni Akit Kustu: 'PATRONİÇEYE GİDİN' İş Büyüyor 'Para Nerde' Felaket Senaryosu: 'Büyük Buhran' 'PARTİ DEĞİL AİLE ŞİRKETİ' dedi...İSTİFA ETTİ!..