Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alınan eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Semih Tümen, Türk Lirası'ndaki değer kaybına eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın paylaşımını da alıntılayarak, "Başarı şansı olmayan bu irrasyonel deney bir an önce terk edilmeli" ifadeleri ile tepki gösterdi.

‘BU BİR DENEY TERK EDİN’
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 14 Ekim’de Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Prof. Dr. Semih Tümen, ekonomide izlenen politikayı eleştirdi. Faiz politikası ve TL'deki sert değer kaybına ilişkin çağrıda bulunan Semih Tümen, "Bu irrasyonel deneyi terk edin" diyerek isyan etti.

‘BAŞARI ŞANSI YOK, TL’NİN DEĞERİNİ KORUYUN’
Tümen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın paylaşımını da alıntılayarak şunları kaydetti: "Başarı şansı olmayan bu irrasyonel deneyi bir an önce terkedip Türk lirasının değerini koruyacak, Türk halkının refahını gözetecek kaliteli politikalara bir an önce dönmemiz gerekiyor."

NACİ AĞBAL ‘FAİZ ARTIŞIYLA ENFLASYONU DURDURACAĞIZ’ DEMİŞTİ
20 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alınan ve sonrasında hiçbir açıklama yapmayan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan, 19 Eylül’de dikkat çeken bir çıkış gelmişti. Ağbal, sosyal medya hesabından, TCMB Başkanı olduğu dönemde kaleme aldığı ve 5 Mart 2021 tarihinde bankanın blog sitesinde yayımlanan yazısının linkini paylaşmıştı. Ağbal, yazısında şunları kaydetmişti:

‘’FAİZ ARTIŞI YAPTIK, GEREKİRSE BİR DAHA YAPARIZ, ENFLASYONU 9.4’E DÜŞÜRECEĞİZ’

“2021 yılı sonunda enflasyonun yüzde 9,4 seviyesine düşmesini hedefliyoruz. Ocak ayında sıkı parasal duruşumuzu korurken bu duruşun uzun bir müddet sürdürüleceğini ve gerekirse ilave faiz artışı yapılabileceğini belirterek sözle yönlendirmede bulunduk. Bu süreçte yaptığımız açıklamalarda ise mevcut enflasyon riskleri karşısında bu yıl içinde faiz indirimini uzun bir süre gündeme almamızın mümkün görünmediğini belirterek sözle yönlendirmemizi belirgin bir şekilde güçlendirdik.”

Kaynak: Yeniçağ

Çok Ağır Çıkış 'Bu Bir Deney, Derhal Terk Edin'