Dananın Kuyruğu 'Fatura Kapıda'

10337 izlenme 15 Ocak 2022
Reklamlar
Her geçen gün artan ve toplumun birçok kesimini derinden sarsan ekonomik kriz, yeni yılda elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla kendisini daha da hissettirdi. Yılın ilk ayının henüz yarısı dolmadan gelen elektrik faturaları vatandaşı adeta şaşkına çevirdi.

YAZLIK KIŞLIK SARAYLARA MİLYONLARCA LİRA
Öte yanda Cumhurbaşkanlığı tarafından inşa ettirilen Muğla'daki yazlık saray, Bitlis'teki kışlık saray ve Ankara'daki 'külliye' için 2022 yılında da kesenin ağzı açılacak. Programa göre Cumhurbaşkanlığı, Ankara, Muğla ve Bitlis’teki sarayların bakım onarımı, donanım ve makine teçhizatı için 2022 ve sonrasında toplam 470 milyon lira daha harcanacak.

‘DOĞALGAZ 800 ELEKTRİK 300 BU MÜSLÜMANLIK MI’
Rekor seviyedeki hayat pahalılığıyla mücadele eden ve nereden tasarruf edeceğini şaşırır duruma gelen vatandaşlar, zamlı elektrik faturalarına isyan etti. Kendisini ‘koyu AKP’li’ olarak tanıtan ancak artık oy vermeyeceğini belirten bir vatandaş ise, “110120 lira gelen elektrik faturam bu ay 300 liradan fazla geldi. Doğalgaz da 800 lira geldi. İstifa etsinler. Bu Müslümanlık mı?" dedi.

VATANDAŞ SIKINTIDA
Elektrik faturalarındaki artış sosyal medyanın da gündemine oturuyor. Twitter'da en çok konuşulan konular arasına giriyor, binlerce vatandaş tepki gösteriyor. Sözcü muhabiri, İstanbul Eminönü'nde vatandaşa ve esnafa mikrofon uzattı. Aldığı tepkiler şöyle oldu:

‘FATURA OCAK AYINDA 2 KAT ARTTI’
Murat Yazıcı: “Aralıkta 720 lira gelen elektrik faturam Ocak ayında bin 500 lira geldi. Yani 2 katı… Kullanımımız da aynı. Bu işsizlikte çok zor oldu bu. Bizi çok etkiledi. Bu gelen zamları ürünlere yansıtmaya mecburuz, mecburen yansıtacağız. Tabi bu da tüketiciyi etkiler. Satışlarda çok fazla düşüş olur.”

‘BU MÜSLÜMANLIK MI’

Havva Şahin: “110120 lira gelen elektrik faturam bu ay 300 liradan fazla geldi. Doğalgaz da 800 lira geldi. Sözde başımızda devlet var; bence istifa etsin. Dolar düştü, zamlar niye hala duruyor? Arkadaşım bizi görsünler, duysunlar! İstifa etsinler. Karısı bilmem kaç dolarlık çanta takıyor, ben aç geziyorum. Sözde Müslümanlar. Bu Müslümanlık mı? Değil. (Faturalarınızı rahatça ödeyebiliyor musunuz?) Hayır. Ben otobüse binemiyorum ya. Günah ya. Benim çocuğum okulda kantine gidiyor, tost 1415 TL… Bu ne demek ya!”

‘BEN ÇOK KOYU AK PARTİLİYDİM AMA ARTIK TÖVBE’
“Sözde Müslümanlıktan bahsediyorlar. Müslümanlık böyle olmuyor. Peygamber efendimiz nasıl yaşamış? Onun yaşama tarzına bakın ya. Günah ya. Ben 3 kişi yaşıyorum, 800 lira fatura ne demek ya? Yemin ederim evim buz gibi. Gel gör, dersin ki, ‘Sen bu evde nasıl hasta olmuyorsun?' Kat kat geziyoruz. Sözde başımızda büyük var… Yok büyük. Allah aşkına istifa etsin. Ben çok koyu AK Partiliydim ama artık tövbe. Ülkeyi mahvetti. Satmadığı neresi kaldı?”

SARAYLAR İÇİN 2022’DE DE MİLYONLARCA LİRA HARCANACAK
Öte yanda Kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı yatırımlara ödenek izni veren ‘2022 Yılı Yatırım Programı’ açıklandı. Böylece yazlık kışlık saraylar için harcanan toplam miktar 4 milyar 490 milyon liraya ulaşacak.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gazi Emniyet Müdürü Paylaştı 'Kayseri Tomarza Durum Vahim'' Destici İnanılmaz 'Ortalamanın Üzerinde' Ümit Özdağ haklı çıktı!.. 'ADAM BAŞI 1.750 TL' Enginyurt Okuyan 'Canlı Yayın Karıştı'