Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 8895 izlenme )

'DANIŞTAY SAVCISINA AĞIR HAKARET'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da Toplu Açılış Töreni'nde konuşuyor. Başörtüsü düzenlemesinin iptaline ilişkin başvuruyla ilgili konuşan Erdoğan, iptali isteyen Danıştay Savcısına hitaben "Her şey yasalarla bir yere oturulmuşken sana ne oluyor da bunlara aykırı bir şekilde uygulamanın iptalini istiyorsun. " dedi. Erdoğan'ın konuşmasından konuyla ilgili kısım şöyle;

"BİR SAVCI ÇIKMIŞ, SEN KİMSİN YA?"

“Ülkemizi yıllarca yere gereksiz yere meşgul eden başörtü meselesinde böyle bir anlayışın izlerini görüyoruz. Başı açık başı örtülü ayrımını kaldırdık. Bugün artık tüm kurumlarda hanım kardeşlerimiz nasıl istiyorlarsa öyle giyiniyor. Bir savcı çıkmış, sen kimsin ya? Her şey yasalarla bir yere oturulmuşken sana ne oluyor da bunlara aykırı bir şekilde uygulamanın iptalini istiyorsun. Bunlar eski Türkiye'den kalma ürünler. Danıştay'ın ilgili dairesi bunu boşa çıkardı. Bu tartışmayı yeniden açmanın kime ne faydası var?

DANIŞTAY SAVCISI NE DEMİŞTİ?

Danıştay Savcısı ‘Türk Silahlı Kuvvetlerine başörtüsünün kullanımıyla ilgili olarak düzenlemenin iptalini istemiş ve Savcı görüşünde şu değerlendirmede bulunmuştu;

‘LAİKLİK CUMHURİYETİN TEMEL İLKESİDİR’

“İdarenin düzenleme alanının kamu hizmetinin gerekleri ve kamu yararıyla sınırlı bulunması, kamu hizmetinin ana ilkelerinden olan tarafsızlık ilkesinin idarece öncelikle gözetilmesinin gerekmesi nedeniyle, kamu hizmetini yürütmekle yükümlü bulunan ve bu statüye girerken belirli ilkelere uymayı kabul eden kamu görevlilerinin, din ve vicdan hürriyetinden bahisle dinsel mensubiyetlerini öne çıkarmalarına olanak sağlayacak şekilde kural getirilmesi, Anayasanın 2. maddesinde yer alan 'laiklik ilkesi' varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez.

Din ve vicdan özgürlüğü bağlamında kamu personelinin dinsel aidiyetini göstermesine imkan tanınmasının; kamu görevini yerine getirirken ne kadar tarafsız davranırsa davransın, hizmetten yararlanan kişilerde şüpheye yol açabileceği ve bundan da kamu hizmetinin zarar göreceği açıktır.”

Kaynak: Sözcü/NTV

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ekonomide Türkiye'yi NE BEKLİYOR? Kadıköy'den Öyle Bir Slogan Yükseldi ki... ANKARA SALLANIYOR... Tepki var: 'Devlet olan Devlette bu olamaz' Ünlü Müzik Grubu 19 Mayıs 100. Yıl Marşını Besteledi!..