Anasayfa
13 Aralık 2018 ( 362 izlenme )

Film başlıyor... 'BU HAREKAT KABUL EDİLEMEZ'

Pentagon sözcüsü Sean Robertson, Suriye’nin kuzeydoğusuna herhangi bir tarafça girişilebilecek tek taraflı bir askeri eylemin, ciddi endişe kaynağı oluşturduğunu söyledi. Robertson, “Bu tür eylemleri kabul edilemez buluruz” ifadesini kullandı.

‘TEK TARAFLI HAREKAT KABUL EDİLEMEZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna operasyon sinyali veren açıklamalarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Pentagon sözcüsü, “Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik herhangi bir tarafça girişilebilecek tek taraflı bir eylem, özellikle orada ya da civarında Amerikan personelinin olabileceği düşünüldüğünde, ciddi endişe kaynağı oluşturur. Bu tür eylemleri kabul edilemez buluruz” dedi.

ABD ve Türkiye arasında koordinasyon ve istişareler yürütülmesinin bu bölgedeki güvenlik kaygılarıyla baş edebilmenin tek yolu olduğunu ifade eden Robertson sözlerine şöyle devam etti:

‘TÜRKİYE İLE YAKINDAN ÇALIŞIYORUZ’

“İşbirliği, koordinasyon ve istişarelerimizi ilerletmek için Türk ortaklarımızla yakından çalışıyoruz ve geçenlerde Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu’nu topladık. Bu türden diyalogun, sınır bölgesini sürdürebilir şekilde güvenceye almanın tek yolu olduğuna ve koordine edilmemiş askeri operasyonların bu ortak çıkarları baltalayacağına inanıyoruz”.

‘KARŞILIKLI SORUMLULUKLARIMIZ VAR’

“Türkiye 60 yılı aşkın süredir NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı küresel koalisyonun kilit bir ortağı. Birbirimizin güvenliğine yönelik ciddi yükümlülüklerimiz bulunmakta. Türkiye’nin sınır güvenliğine tam biçimde bağlıyız.”

‘SDG İLE DE ÇALIŞMAYA KARARLIYIZ’

Pentagon sözcüsü Robertson, IŞİD’e karşı mücadelenin daha bitmediğini, koalisyon güçlerinin Orta Fırat Nehri Vadisi’nde IŞİD’e karşı operasyonların ortasındaki Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) yakından çalıştığını belirtti.

SDG’nin IŞİD’e karşı kendini adamış bir ortak olmayı sürdürdüğünü ve IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasının temini için onlarla çalışmaya kararlı olduklarını kaydeden Robertson, “Bu kritik noktada IŞİD’in nefes almasına izin vermemeliyiz ve veremeyiz, aksi takdirde Koalisyon ortaklarımızla sağladığımız önemli ilerlemeleri tehlikeye atmış ve IŞİD’in yeniden canlanması riskini doğurmuş oluruz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda bulunan YPG/PYD güçlerine karşı birkaç gün içinde bir harekat başlatacağını açıklamıştı.

Kaynak: VOA Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Antalya'da İkinci Vaka!.. 'ÖKSÜZ DAVASINDA ÖNCE TAHLİYE SONRA GÖZALTI' 'DANIŞTAY SAVCISINA AĞIR HAKARET' Görüntüler Düştü 'Yeni Akın'