Anasayfa
09 Aralık 2018 ( 1783 izlenme )

'DİSK MEYDANLARA ÇIKIYOR'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenme sürecinin, devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme ve en büyük toplu sözleşme süreci olduğunu söyledi.

DİSK ALANLARA ÇIKIYOR

Çerkezoğlu, KESK Ordu Şubeler Platformunca bir otelde düzenlenen, “Ekonomik Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok ciddi biçimde derinleşen ekonomik krizin içinde olduğunu savundu. Çerkezoğlu, ‘Perşembe gününden itibaren DİSK olarak örgütlü bulunduğumuz bütün her yerde, alanlarda, sokaklarda olacağız’ diyerek tavrını açık koydu.

Kriz dönemlerinin, karar ve tercih anı olduğunu belirten Çerkezoğlu, bu dönemlerde işçiyi, emekliyi, kadını, genci, halkı koruyacak ve daha bölüşümcü, sosyal, adaletli politikalar uygulamanın mümkün olacağını vurguladı.

‘DEVLETİN EN BÜYÜK TOPLUMSAL SÖZLEŞMESİ ASGARİ ÜCRET’


Çerkezoğlu, asgari ücretin Türkiye’de sadece asgari ücretle çalışanların değil, kamu çalışanından emeklisine kadar, işsizlik ödeneklerinden pek çok sosyal hakka kadar her şeyin hesaplanmasında temel ölçüt olduğunun altını çizerek, “Asgari ücretin yükseltilmesi, tüm ücretleri, toplu sözleşmeli iş yerlerimiz de dahil olmak üzere otomatik arttırır. Asgari ücretin belirlenmesi süreci bize göre devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşmedir, en büyük toplu sözleşme sürecidir” dedi.

 Asgari ücretin on milyonların derdi olduğuna işaret eden Çerkezoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

‘PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN ALANLARDAYIZ’

“Asgari ücret, bu ülkede bir ortalama ücrettir. O nedenle sendikalaşmanın bu kadar düşük, toplu sözleşme kapsamının dar, bu kadar büyük bir asgari ücret kapsamının olduğu bir ülkede, asgari ücretin belirlenmesi süreci bizim için en büyük paylaşım mücadelesidir. Asgari ücret süreci, herhangi bir pazarlık süreci değildir.

O nedenle de aralık ayında başlamış olan bu süreci DİSK olarak, krize karşı mücadelenin, ücretlerin arttırılması noktasında somut, güncel program ve politika olarak görüyoruz. Bu anlamda da raporumuzu açıkladık ve önümüzdeki perşembe komisyon, ikinci toplantısını yapacak. Perşembe gününden itibaren DİSK olarak örgütlü bulunduğumuz bütün her yerde, alanlarda, sokaklarda olacağız.”

Panelde, 26. Dönem CHP Milletvekili İlhan Cihaner ile Ordu Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Özgür Narin de sunum yaptı. Programa, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Kaynak: AA

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Ankara'ya Selamımı İletin' dedi.. 'Duyun Duyun Duyun' 'EMNİYETE ZORUNLU AİDAT GELİYOR' AKP'nin Yapamadığını Mansur Başkan Yaptı! 'Halka Açık Yerler Kapatılıyor'