Amerika'da ‘Doktor Öz Show' programıyla10 yıldır ekranlarda olan Dr. Mehmet Öz'ün programı 100'ü aşkın ülkede ilgiyle takip ediliyor… Anlattıkları tüm dünyada konuşulan Öz, her hafta dünyanın farklı yerlerindeki 35 milyon insana ulaşıyor. Sağlıklı yaşam sırrı arayanlara aslında kuralın çok basit olduğunu söyleyen Öz, ‘işin sırrı sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirebilmekte' diyor.

‘SAĞLIKLI YAŞAM’

İnsanların kendilerine yasak koyup yemekten kaçındığı gıdaların ise bir süre sonra daha cazip hale geldiğini anlatan Dr. Mehmet Öz'le herkesin cevabını aradığı “sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam” anlayışını konusunda cevaplar şöyle;

‘DENGELİ VE PLANLI BİR YAŞAM’

“Sağlıklı yaşam alışkanlığını hayatınız boyunca sürdürmek için bir planlama, çalışma gerekiyor. Bunu elde ettiğiniz zaman sağlıklı yaşam otomatik hale geliyor. Sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirmek sırrın en büyük parçasıdır. Böylece eski sorunlara yeni çözümler üretmenize gerek kalmıyor. Dengeli beslenmek için sağlıklı olan şey, sevdiğiniz gıdaları beslenmenize eklemenin bir yolunu bulmaktır. Bu şekilde bu gıdaları hayatınız boyunca tüketebilirsiniz.”

‘MUTLAKA HAREKET’

“ Sağlıklı bir şekilde yaşlanan insanların en büyük kuralı sürekli hareket halinde kalmaktır. Her gün kendinize kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz programı geliştirmelisiniz. Bunlar, merdiven çıkmak, yokuş yukarıya yürüyüş yapmak veya eve alışveriş yapmak olabilir. Yapmanız gereken tek şey kalp ritminizi hızlandırmak. Tüm duygularınızı paylaşabileceğiniz bir arkadaş çevresi edinmek, stres seviyenizi düşük seviyede tutmak ve sevdiğiniz iş veya bir hobi edinmek size sağlıklı yaşamın kapısını aralayacaktır.”


‘YAŞAMDAN ZEVK ALMALI’

“Öncelikle yaşamdan zevk almalıyız… İnsanların kendini bu gıdalardan mahrum bırakmasını istemem ancak bu gıdalardan fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz. Bir dilim baklava kendine verilebilecek güzel bir ödül. Ancak tüm tepsiyi yemek size ne gibi bir yarar sağlayacak? İlk baklava dilimi ikincisinden her zaman daha keyiflidir. Bu nedenle ilk lokmadan sonra üzerine bir bardak su için, ardından bu tadı size unutturacak çay gibi bir içecek tüketin.”

‘HER ŞEYDEN ALIN AMA ÖLÇÜLÜ’

“ Araştırmalara göre sürekli kendini istediğiniz bir gıdadan mahrum bırakmak bu besini daha fazla arzulamanıza neden oluyor. Bu durum da bu gıdadan daha fazla yemenize yol açıyor. Bir araştırmaya göre kendini çikolata yemekten alıkoyan kişiler çikolatayı daha fazla istemelerine neden oluyor. Ayrıca bu kişiler, serbestçe çikolata yiyenlere göre daha fazla bu gıdayı tüketiyor.”

‘SEBZE MEYVE…’

“Sağlığınızı korumak için bol miktarda sebze, meyve, kuruyemiş ve çekirdek, tam tahıllı gıdalar, sağlıklı yağlar ve özellikle bitki ve balıktan gelen proteinler tüketin. Rafine şekerden, işlenmiş gıdalardan ve alkolden kaçının. Akdeniz beslenme tarzı, göbek ve bel çevresinde biriken yağları eritmesiyle biliniyor. Bu tarz bir yağlanma, ömrü kısaltması ve hastalıklara yol açmasıyla bilinen metabolik sendroma yol açabilir. Renkli gıdalar iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu bileşenler, hastalıklara ve yaşlanmaya neden olan enflamasyon sorunuyla mücadele eder.”

‘ORGANİK BESLENME’

“Benim için tüketilebilir gıdalar, sağlığı destekleyici ve doğal yaşam açısından sürdürülebilir olmalı. Bunlar özellikle, sebze ağırlıklı beslenme, yağsız et ve balıktan oluşuyor. Elinizden geldiğince organik beslenmeye çalışın. Eğer sorun para ise tarım ilaçları içeren gıdaları tespit etmek için tüketici raporlarına göz atın. Bu şekilde hangi gıdaları organik tüketmeniz gerektiğine siz karar verebilirsiniz.”

Kaynak: Sözcü

'DOKTOR ÖZ'DEN TAVSİYE'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'EKONOMİDE GÜNDEMİ SARSAN AÇIKLAMA'