Dört Yıl Oldu 'Arayan Yok'

4015 izlenme 15 Ağustos 2020
Reklamlar
Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının savcısı olan FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün Almanya’dan aldığı siyasi korunma hakkı ile Yunan adalarında keyif yaptığı ortaya çıktı. Öz, 17/25'ten bir buçuk yıl sonra göz göre göre kaçmıştı. Öte yanda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener aleyhine dört yıldır gizlice FETÖ soruşturması yapıldığı öğrenildi. 

YUNAN ADALARINDA TATİL
Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının FETÖ firarisi savcısı Zekeriya Öz, Almanya’da krallar gibi yaşadığı daha önce çok yazılıp çizilmişti. Zenginlerin kenti Speyer'de bir villada konuk edildiği belirtilen firari savcının, Almanya'nın verdiği “iltica ve siyasi koruma hakkı” sayesinde kendisini destekleyen işadamlarının özel uçağı ile Yunan Adaları'na gidip geldiği ileri sürüldü.

ERDOĞAN ‘AKILLI OLANLAR KAÇTI’ DEMİŞTİ
Geçtiğimiz gün 17/25 Aralık kumpasların merkezindeki isimlerinden biri olan Zekeriya Öz’ün mal varlığının incelendiği açıklanmıştı. Yapılan incelemede Zekeriya Öz'ün milyon dolarlık yatırım hesabı olduğu ortaya çıktı. Öz’ün milyonlarca dolarlık para hareketinin olduğu ve kaçmadan önce hesaplarını boşattığı öğrenildi. Erdoğan 2017’de yaptığı bir konuşmada ‘Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü’ demişti.

SARIZEYBEK ŞİKAYET ETTİ, BAŞINA GELMEDİK KALMADI
2007 yılında kod Ergenekon kumpas savcısı Zekeriya Öz tarafından tanık olarak çağrılan Erdal Sarızeybek’ten ‘Türk Ordusu aleyhine’ ifade vermesi istendi. Savcı Zekeriya Öz’ün baskısına rağmen yalan yere tanıklığı kabul etmedi ve Zekeriya Öz’ün bu durumu başta Show Tv, CNN, Ulusal Kanal, Halk tv gibi ekranlardan kamuoyuna durumu açıkladı ve Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılmasını talep etti.Bununla da yetinmeyen Sarızeybek, Zekeriya Öz hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayette bulundu.

ONCA ŞİKAYET BOŞA GİTTİ
Sarızeybek onca şikayetten, televizyonlardan yaptığı suç duyurularından ne yazık ki hiçbir sonuç alamadı. Aksine Erdal Sarızeybek bu dik duruşu nedeniyle yine aynı savcı tarafından ‘ŞÜPHELİ’ konumuna düşürülerek soruşturmaya dahil edildi.

SARIZEYBEK ALEYHİNE KUMPAS ÜSTÜNE KUMPAS
Aynı süreç içerisinde yine aynı savcıların örgütlü kumpasıyla Sarızeybek hakkında ‘PKK terör örgütü üyesi ve olmak ve örgütle kaçaklık yapmak’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Yine aynı süreç içerisinde ‘Ergenekon Terör Örgütü Üyesi Olmak’ iddiasıyla da hakkındaki soruşturmalar genişletildi. Bir yanda kumpas dinlemeleri, diğer yanda ülkedeki tüm bankalar üzerinden araştırma ve soruşturmalara girişilerek Sarızeybek’i kumpasa düşürebilmek için neredeyse savcı Zekeriya Öz’ün elindeki devletin tüm imkanları Sarızeybek aleyhine kullanıldı.

DAVA AÇTI AMA MÜDAHALE EDİLDİ
Hep aynı süreçte bu kez Zaman Gazetesi Erdal Sarızeybek hakkında ‘PKK ile uyuşturucu işi yapıyor’ diye manşet atınca ortalık karıştı ve Sarızeybek Zaman Gazetesi aleyhine 500.000 liralık tazminat davası açtı. Aleyhine hiçbir kanıt bulunmayan Sarızeybek davayı tam kazanmak üzere iken Savcı Zekeri Öz yeniden devreye girdi ve Zaman Gazetesi’nin haklı olduğunu doğrulamak maksadıyla ‘davanın görüldüğü Mahkeme’ye ‘Erdal Sarızeybek terör örgütü şüphelisidir, hakkında soruşturma yapılmaktadır’ şeklinde resmi bir yazı gönderdi. Ve bu sahte yazı yüzünden Sarızeybek açtığı davayı kaybetti, aynı zamanda ağır bir maddi kayıp yaşadı.

HERKESE TAKİPSİZLİK VERİLDİ, SARIZEYBEK’E VERİLMEDİ

Nihayetinde kod Ergenekon kumpası açığa çıktı. Hakkında soruşturma açılmış nederyudse herkese takipsiz kararı verilerek dosyadan düşürüldü ama Erdal Sarızeybek’e verilmedi. Yani Erdal Sarızeybek hala, bugüne kadar, tam 11 yıldır şüpheli olarak soruşturma geçirdi.

SARIZEYBEK’E KURULAN KUMPAS ŞİMDİ AÇIĞA ÇIKTI
Bu gece yarısı ajnaslara düşen habere göre, FETÖ’nün Ergenekon soruşturmasına bağlama amacıyla farklı soruşturma dosyaları üzerinden 379 kişinin telefonunu ise ayrı olarak dinlediği ortaya çıktı. Bu şüphelilerle ilgili dosyalarda uzun süre açık kaldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Ergenekon soruşturmasına dahil edilmeye çalışılan ancak herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayan 515 kişi hakkındaki dosyayı raftan indirdi.

‘ERDAL SARIZEYBEK, SABİH KANADOĞLU, MEHMET MOĞULTAY, ANIL ÇEÇEN, SÜHEYL BATUM…’
Söz konusu dosyalarda, Eski Ticaret ve Kültür Bakanı Oktay Agah Güner, Emekli Tuğgeneral Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hukuk profesörleri Anıl Çeçen, Süheyl Batum, eski Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, emekli Albay Erdal Sarızeybek, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da aralarında bulunduğu 379 kişi hakkında iletişimin denetlenmesine ilişkin tedbir uygulandığı belirlendi.

11 YIL SONRA TAKİPSİZLİK
İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilleri Bülent Başer, Zafer Koç ve Savcı Hikmet Pak tarafından incelenen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında, şüpheliler hakkında fazla delil olmadığı vurgulandı. Şüphelilerin dokümanlarda yazılı soyut cümlelerle ve telefon görüşmelerindeki soyut ve muğlak sözlere atıf yapılarak örgütle ilişkilendirilmek istendikleri kaydedildi. Takipsizlik kararında hukuka aykırı delil elde edildiği, ‘Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir’ prensibine vurgu yapılarak toplanan delillerin hukuka aykırı kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Durum bu.
Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Görüntüler paylaşıldı!.. ''FRANSA AYAKTA' Sesler Yükseliyor 'İnanmıyorsan Bak' 'MEHMETÇİĞİN GÖNÜL BIRAKTIĞI YER' Seçim Var mı Yok mu 'İşte Erdoğan'