Anasayfa
29 Mart 2022 ( 2256 izlenme )

Dünya izliyor 'Sürpriz Konuk'

Rusya ile Ukrayna heyetlerinin katıldığı müzakere görüşmeleri Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı, Rus milyarder Abromoviç de toplantıya katıldı.

UKRAYNA 'BİR ŞEY YEMEYİN'
Reuters, görüşmelerde Rus milyarder Roman Abromoviç'in de bulunduğunu duyururken, müzakerelerin 'soğuk' bir ortamda başladığı aktarıldı. Ukraynalı müzakere ekibine yapılan 'yemek yemeyin' uyarısı ise gündem oldu. 

RUS MİLYARDER ABRAMOVİÇ DE VAR’
Ukrayna heyetine Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı'nın Danışmanı Mihaylo Podolyak, Rus ekibine ise Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinsky liderlik ediyor. Görüşmelerde Rus milyarder Roman Abramoviç'in de hazır bulunduğu görüldü. Abramoviç'in Mart ayının ilk haftasında yapılan görüşmelere katıldıktan sonra zehirlendiği iddia edilmişti.

ERDOĞAN AÇILIŞ KONUŞMASI
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Erdoğan, "Müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşertmiştir. Görüşmeleri canı gönülden destekliyoruz." ifadelerini kullandı.Erdoğan, "Bir an önce barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Görüşmelerden artık somut sonuçlar alınması gereken döneme girildiğini düşünüyoruz" dedi.

FT: RUSYA 'DENAZİFİKASYON' TALEBİNDEN VAZGEÇTİ
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, RusyaUkrayna müzakere heyetlerinin İstanbul'da yapılacak toplantısında asgari taleplerinin insani sorunların çözümü, azami taleplerinin ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacağını bildirdi.

Financial Times'ta yer alan habere göre ise Rusya tarafı İstanbul'da yapılacak görüşmeler öncesinde ülkenin "Nazilerden arındırılması" talebinden vazgeçti ve askeri bir ittifaka girmemesi halinde AB üyesi olabilmesine izin vermeyi kabul etti.

Kaynak: gerçekgundem

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Af Çıktı 'Bakan Ters Köşe' Rusya'dan Misilleme! AKP'li Vekil 'Tosladı' Video Paylaşıldı 'Cübbeli Tik Tok'