Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Coronavirüs'ten Korunma Rehberi'

2162 izlenme 13 Mart 2020
Reklamlar
‘VİDEO: Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsten korunma rehberi’
Dünya Sağlık Örgütü WHO virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:


“Ellerinizi yıkayın - sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir/ Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın/ Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının - elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir/ Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun - 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar”

TÜRKİYE
Sağlık Bakanlığı, genel müdürlük, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin yıllık izinlerini ikinci bir emre kadar iptal ederken, yayımladığı rehber ile hem halkın hem de sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüsten (COVID -19) korunmaları için tavsiyelerini sıraladı.Bakanlık, akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkelerin yeni koronavirüs için de geçerli olduğunu belirtiyor.Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüsten korunma tavsiyeleri:

‘TEMİZLİK’
El temizliğine dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterli. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli. Hasta insanlarla temastan kaçınmalı (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı).Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalı.”

‘KALABALIKTAN UZAK DURUN’

“Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yok. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması gerekir, mümkünse bu kişi tıbbi maske kullanmalı.”

Kaynak: BBC

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gölcük'te TEHLİKELİ GERGİNLİK!.. 'SİLİVRİ MEYDANI HALA İNLİYOR! 'İttifaka Ortak Geliyor' Ünlü Cerrahtan 'TÜYO'