Anasayfa
21 Mart 2022 ( 2871 izlenme )

Dur Durak Kalmadı 'Dava Bugün'

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve “cüppeli amiral” hakkındaki açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan emekli amiraller hâkim karşısına çıkıyor.

ÜLGEN: ‘YARGILAMANIN HEMEN BİTİRİLMESİ LAZIM AMA’
Davaya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan amirallerin avukatlarından Celal Ülgen, yargı sürecine değinerek “Emekli amiraller amasız, fakatsız düşünce özgürlüğünden kaynaklanan ifade özgürlüğü haklarını kullandı. UkraynaRusya arasındaki savaş, amirallerin bu konuda gösterdiği duyarlılığın haklılığını bir kez daha kanıtladı. Yargılamanın bir saat bile uzamadan bitirilmesi gerekirken bunun zamana yayılacağını şimdiden görüyoruz” dedi.

‘BİRİLERİ İSTEDİ DİYE DAVA OLMAZ AMA’
“Suç için anlaşmadan söz edilemeyeceğini” vurgulayan Ülgen, “Buna karşın birileri istedi diye böyle bir davanın açılması gerçekleşti ve hukuk tarihindeki karanlık sayfalara bir yenisinin eklenmesine neden olundu. ifadelerini kullandı.

‘NERDEN ÇIKTI DARBE İMASI’
Ülgen, açıklamadan darbe iması üretildiğini aktararak “Ankara’da deniz mi var? Emekli amiraller denizaltılara binip Ankara’ya mı gelecekler? Hukukun aradığı elverişli vasıta bile yok. Elverişli vasıta olarak WhatsApp’ı ileri sürenler ise komik oluyorlar. Ortada bir gerçek var. Bu gerçek giderek büyüdü ve gözlerimizi bu gerçekten alamıyoruz. Montrö vazgeçilecek bir anlaşma değildir. Ülkemizin bağımsızlık ve tarafsızlık sertifikasıdır” dedi.

NELER YAŞANIYOR
104 emekli amiral, Montrö ve üniformasıyla gittiği tarikat evinde cüppe ve sarıklı fotoğrafları basına sızan Tuğamiral Mehmet Sarı’ya ilişkin açıklama yapmış, bunun üzerine “suç işlemek için anlaşma” gerekçesiyle haklarında dava açılmıştı.

TESUD BAŞKANI DA DAHİL EDİLDİ
Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) “104 amiralin bildirisini kınadılar” şeklindeki açıklamasını “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” sözleri ile reddetmesinin ardından soruşturmaya dahil edilen eski TESUD Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Çalışkan da iddianamede amiral olmayan tek isim olarak yer almıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bahçeli 'Ne İş Bu İş' Gece Yarısı Paylaştı Hemen Sildi 'Bulut Arınç' Soylu Paylaştı 'Yakalandı' Neler Oluyor.. 'Doktorlar Çekilmiş'