Durum Ciddi 'Parayı Ödemeyene İş Yok'

96 izlenme 24 Eylül 2020
Reklamlar
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan corona virüsü salgınına dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan maske ve mekan denetiminde uygulanan cezaların ödenmemesi durumunda bazı kamu kurumlarında işlem yapılmayacağını söyledi.

‘PARA CEZASINI ÖDEMEYENE KAMUDA İŞLEM YOK’

Erdoğan maske kullanımının önemini vurgularken maskesiz yakalananlara kesilen cezalara ilişkin olarak, “Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecbur hale getirilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETMİŞTİ
Haziran ayında valilikler tarafından yayınlanan genelgelere göre maske takmama cezası kişi başı 900 TL olarak belirlenmişti fakat daha sonra maske cezaları mahkeme tarafından iptal edilmeye başlandı. Örneğin temmuz ayında Bolu'da maskesiz gezdiği için N.İ'ye kesilen para cezası iptal edildi. Mahkeme iptal gerekçesinde, 'Hem sosyal devlet olma ilkesi, hem de getirilen zorunluluğun mali külfet getirmesi gereği, devletin kişi başına her gün 3 tane maske sağlama zorunluluğu olduğu' ifadeleri yer almıştı.

DEVLET BÜTÇESİNDE SON DURUM
Pandemiden dolayı Maliye vergi toplamakta sorun yaşıyor. Sokağa çıkma yasaklarına uymayan ve maske katmayanlara kesilen cezalar da görece önemli miktarlar olsa da bütçedeki açığa merhem olacak çapta değil. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre bütçe açığı Temmuz ayında 29,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'İmamoğlu Kolları Sıvadı' Erdoğan Açıkladı: 'Şehitlerimiz Geliyor' Babacan Paylaştı 'Bu Bedel Kime' Niye Kanal: ' Yeğenim Söyledi'