Anasayfa
13 Temmuz 2019 ( 2700 izlenme )

Ekmek Aslanın Ağzında: 'YÜZDE 40'

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, ekmek için kullandıkları maya fiyatlarının 50 liradan 70 liraya çıktığını belirterek, "Üreticilerin zam kararlarını gözden geçirmelerini ve zammı geri çekmelerini talep ediyoruz" dedi.

HER ŞEY ZAMLANIYOR

.Kolivar, "Undan doğal gaza, asgari ücretten elektriğe, kiradan, akaryakıta ekmeğin girdi fiyatına dahil olan tüm kalemlerde artış yaşandı. Bazı kalemlerde 23 kata varan artışlar yaşanmasına rağmen ekmeğin resmi olarak açıklanan fiyatı 34 yıldır hala aynı" ifadelerini kullandı.

'MAYA ÜRETİCİLERİ ZAMMI GERİ ÇEKSİN


'Kolivar, fırıncı esnafının yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen ayakta durmaya çalıştığını savunarak, böyle bir durumda bazı girdilerde yaşanan ani artışlara anlam veremediklerini bildirdi .Ekmek için kullandıkları mayayı son bir haftaya kadar 50 liraya aldıklarını aktaran Kolivar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘YÜZDE 40 ZAM’

"Ancak maya fiyatları yüzde 40 artışla 70 liraya çıktı. Şu anda fırıncılar mayayı 7075 liraya alabiliyor. Artışın neden kaynaklandığını soruyoruz mantıklı bir cevap alamıyoruz. Biz, 2016'dan beri doğal gazdan elektriğe, akaryakıttan asgari ücrete kadar tüm girdilerimiz önemli oranlarda artmasına rağmen aynı fiyata ekmek satmaya çalışıyoruz. Elimizi taşın altına koymamıza rağmen maya gibi her ekmekte kullandığımız bir girdinin birden bire yüzde 40 artmasına anlam veremiyoruz. Bu konuda üreticilerin zam kararlarını gözden geçirmelerini ve zammı geri çekmelerini talep ediyoruz."

Kaynak Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yıl 1930... 'Ağrı isyanının bilinmeyenleri' TRT Özel Konuk 'Gitti' Soylu 'Norşin' dedi: 'Bahçeli'den Çıt Yok' Dün 23 Nisan Bugün 19 Mayıs 'Erdoğan Yine Yok'