Anasayfa
11 Haziran 2022 ( 1924 izlenme )

Ekonomist Geçer Açık Konuştu 'Kur Nereye'

AKP iktidarının ekonomi politikasını en sert dille eleştiren ekonomistlerin başında gelen Selçuk Geçer, Halk TV'de Seda Selek'in sunduğu Perdenin Önü Arkası programında hükümetin yeni açıkladığı ekonomik adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomist Selçuk Geçer şu ifadeleri kullanarak tehlikeye dikkat çekti:

‘KREDİ KARTLARI PATLAYABİLİR’
"Kredi kartına asgari limitlerin yükseltiliyor olması kredi kartların patlaması anlamına gelebilir ama en önemli risk, adam hayatını devam ettiriyor onunla. Bir kısmını harcıyor, bir kısmını ödüyor. Borçlana borçlana ayakta kalmaya çalışıyor. Ayakta kalamaz hale gelecek."

‘İFLASLARI BERABERİNDE GETİRECEK’

"Tüketici kredilerinde de para kısıtlamasına gidilmiş olması kritik. Piyasa daralmaya devam edecek. Bu, şirketleri vuracak. O da işsizliği beraberinde getirecek. Tüketim azalacak, kredi kartları harcamaları azaldığı için o da şirketleri vuracak. Hem küçülmeleri hem iflasları beraberinde getirecek."

‘SOSYAL PATLAMA KAPIDA
"Seçime giderken niye böyle bir şey istesinler. Tek bir şey aklıma geliyor. AleviSünni hikâyesi olmadı, KürtTürk hikâyesi olmadı. Artık bu işi ekonomik sansasyonla, ekonomik isyanla çözelim falana mı getirdiler anlamıyorum. İnsanları o tarafa sürüklüyorlar. Barınma hakkını elinden alıyorlar, konut satın alma hakkını elinden alıyorlar. Gıda hakkını, borçlanma hakkını ellerinden alıyorlar insanların. Bu sosyal patlama demek."

DOLAR İÇİN 22 LİRA  SONRASI VAHİM
"Dünyada enflasyon artıyor. Aslında biz enflasyonla ilgili en iyi aylardayız. Dolayısıyla enflasyonun bu olmadığını görüyoruz. Bunun dövize etkisi ne olacak? Dolar şu an 16,54'dü görmüş oradan 16,45'e gerilemiş. Demek ki döviz düşmeyecek. Yükseliş eğilimine devam edecek. Sayın Nebati Enflasyon düşme eğilimine girdi diyorsa oturup düşünmek gerek. Piyasada gerçek enflasyonu frenleyemiyor. Dolar bu koşullarda 22 liraya emin adımlarla gidiyor. Hatta biz yaz aylarında 20 lirayı buluruz. Sona Eylül Ekim Kasım ve Aralık aylarında enflasyonu yoldan çıkar ve doları fırlatır.''

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kasa Açıldı: '120 Milyar Euro' İddia vahim!.. 'KASA BOMBOŞ' Meclis İnliyor 'Sizden Korkan Sizin Gibi Olsun' Hava Bozuyor: 'NEYİN ANLAŞMASI BU'