Sudan Savunma Bakanı, Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğunu açıkladı. Ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer el Beşir'e yönelik protestolar devam ederken sabah saatlerinde darbe yapıldığı haberlerinin geldiği Sudan'da beklenen açıklama yapıldı.

Sudan Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Beşir'in tutuklandığını, güvenli bir yerde olduğunu, hükümetin ve yerel yönetimlerin feshedildiğini, kurulacak askeri konseyin ülkeyi 2 yıl yöneteceğini ve 3 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Bakan 2 yıllık bu geçiş sürecinin ardından 'özgür ve adil bir seçime' gidileceğini söyledi.

PROTESTOLAR HAKLI

Yapılan protestoları haklı bulduğunu söyleyen Bakan, "Sudan’ın çok eksikleri var, hükümet bize verdiği sözleri tutmadı" ifadesini kullandı. Bu arada ülke genelinde 1 ay boyunca 22.00-04.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi.

ARALIK 2017’DE ERDOĞAN SUDAN’A GİTMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arlık 2017’de yaptığı ziyaretler kapsamında Çad'dan Tunus'a geçerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlamış ve Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı;

‘EL BEŞİR’İ TUTUKLAYIP MAHKEMEYE TESLİM ETMEMİZİ İSTEDİLER, YAPMADIK’

"Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Sudan'a yapılan ilk ziyaret. Ömer El Beşir'e dünyadaki malum güçlerin nasıl baktığı bir gerçek. Uluslararası Ceza Mahkemesi İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı'nın zirvesini yaptığımız sırada bize mektup gönderip Ömer El Beşir'i tutuklayıp onlara vermemizi istedi. Böyle bir şeye ancak gülünür. Sen FETÖ'nün başını bana teslim etmek için en ufak bir mücadele vermeyeceksin, kalkacaksın Ömer Beşir'i benden isteyeceksin. Çok gülünç konumdaki uluslararası kurumlar var." Demişti.

Kaynak: Sputnik News/Ajanslar

EL BEŞİR TUTUKLANDI!..