'Erdoğan'a verilen madalyanın CANLI GÖRÜNTÜLERİ'

96092 izlenme 30 Kasım 2018
Reklamlar
Hatırlayanımız mutlaka vardır, 2004 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD’deki Yahudi Örgütü ADL ile Yahudi Kongresi AJD tarafından “Yahudi Cesaret Madalyası” verilmişti.

Tartışmalar büyüyünce, Madalyanın Erdoğan’a neden verilmiş olduğu da yine dönemin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından şöyle açıklanmıştı:

“ERDOĞAN’IN CESUR MÜCADELESİ ADINA”

“Amerikan Jewish Congress (AJC) tarafından verilen ‘Profiles in Courage’ ödülü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık görevini deruhte ettiği dönemde New York’u ziyareti sırasında Ocak 2004’te ülkemizin demokratik değerlere bağlılığı ve teröre karşı cesur mücadelesi nedeniyle kendilerine takdim edilmiştir. “

Bu madalya konusu epey tartışıldı ancak bu madalyanın temsil ettiği sembol ise hiç tartışılmadı. Neydi bu sembol?

DAVUT BOYNUZU

Yahudi Üstün Cesaret Madalyası’nın sembolü Davut Boynuzu’dur.
Kutsal kitap Tanah/Tevrat’ta tek başına “Davut’un boynuzu” diye bir sembol yoktur ama Davut vardır bir de Boynuz vardır. Davut ve boynuz olarak ayrı ayrı sembolleri ifade eder.

KUTSAL TAPINAKTA BOYNUZ

En başta boynuz; Yahudi Kutsal Tapınağının ayrılmaz bir parçasıdır, Sina Dağı’nda Tanrı tarafından Musa’ya verilmiş emirde geçmektedir; “Sunağı akasya ağacından kare biçiminde yap. Eni ve boyu beşer arşın, yüksekliği üç arşın olacak. Dört üst köşesine kendinden boynuzlar yaparak hepsini tunçla kapla.(Tevrat/Çıkış
Reklamlar

27:1/2)”

KUTSAL AYİNDE BOYNUZ

İkinci olarak boynuz, günahlardan arınma için yapılan kutsal ayinin bir parçasıdır, bu da Tanrı tarafından İsrailoğulları’na bildirilmiştir: “Üzerinde buhur yakmak için akasya ağacından bir sunak yap. Kare biçiminde, boyu ve eni birer arşın, yüksekliği iki ar-şın, boynuzları kendinden olacak. Üstünü, yanlarını, boynuzlarını saf altınla kapla…Kâhin Harun yılda bir kez sunağın boynuzlarını arındıracak. Kuşaklarınız boyunca yılda bir kez günahları bağışlatmak çin sunulan sununun kanıyla sunağı arındıracak. Sunak ben RAB için çok kutsaldır.(Tevrat/Çıkış 30: 1,2,3,10)”

KUTSAL GÜÇ BOYNUZ

Üçüncü olarak boynuz, Yakup/İsrail’in oğlu Yusuf’a bildirdiği kehanette geçer ve İsrail düşmanlarını yenmek için kullanılacak gücü simgeler: “Yusuf, ilk doğan bir boğa kadar görkemlidir o; Boynuzları yaban öküzünün boynuzları gibidir. Bu boynuzlarla ulusları, yeryüzünün dört bucağındaki ulusları yaralayacak.(Tevrat/Tesniye 33: 16/17)”

SEÇİLMİŞ OLAN BOYNUZLA KUTSANIYOR

Ayrıca boynuz Tanrı’nın seçtiği kişiyi kutsamak için kullanılır, içi zeytinyağı dolu boynuzla kutsama töreni yapılır, Davut için yapılan törende olduğu gibi; “RAB Samuel’e, ‘Kalk, onu meshet. Seçtiğim kişi odur’ dedi. Samuel yağ boynuzunu alıp kardeş-lerinin önünde çocuğu meshetti. O günden başlayarak RAB’bın Ruhu Davut’un üzerine güçlü bir biçimde indi.(Tanah/ 1. Samuel 16:13)”

İSRAİL’İN GÜCÜ OLAN BOYNUZ

Ve nihayet boynuz, Yahudi Peygamberi Mikaya’nın bir kehanetidir, İsrailoğulları düşmanlarını boynuzla yok edecektir; “Kenaana oğlu Sidkiya, yaptığı demir boynuzları göstererek şöyle dedi: RAB diyor ki, ‘Aramlılar’ı yok edinceye dek onları bu boynuzlarla vuracaksın.’(Tanah/2.Tarihler 18:10)”

KORUYUCU KALKAN

Şimdi bu bilgileri bizim Başbakan’daki Davud’un Boynuzu’yla yan yana getirelim ve bir Yahudi Cemaati Davut Boynuzlu üstün cesaret ödülünü bir kişiye neden verir ona bir bakalım. Davud; İsrail’in gücü ve de koruyucu kalkanıdır, bu kalkan seçilen kişiyi İsrail’i düşmanlarına karşı koruyacaktır.

Boynuz; Tanrı’nın seçtiği kişiyi kutsamak, günahlarından arındırmak ve İsrail’in düşmanlarını yenmek için seçilmiş bir kutsal semboldür. Seçilen kişi kutsanmış, günahlarından arındırılmış ve İsrail’in düşmanlarına karşı savaşacak güçle donatılmıştır, anlamına gelir.

DAVUT BOYNUZU: SEÇİLMİŞ KUTSANMIŞ KİŞİ DEMEKTİR

Şimdi meseleyi çözelim…
Davud; İsrail’in gücü ve de koruyucu kalkanıdır, bu kalkan seçilen kişiyi İsrail’i düşmanlarına karşı koruyacaktır.

Boynuz; Tanrı’nın seçtiği kişiyi kutsamak, günahlarından arındırmak ve İsrail’in düşmanlarını yenmek için seçilmiş bir kutsal semboldür. Seçilen kişi kutsanmış, günahlarından arındırılmış ve İsrail’in düşmanlarına karşı savaşacak güçle donatılmıştır, anlamına gelir.

“YAHUDİ CESARET MADALYASI SEÇİLMİŞ KUTSANMIŞ KİŞİLERE VERİLİR”

İşte Yahudi Cesaret Madalyası üzerindeki sembolün Tevratsal anlamı budur. Elbette uluslararası bir örgüt Müslüman bir ülkenin Başbakanına ödül verebilir ama İsrail karşıtı söylemleriyle öne çıkmış olan bir siyasetin lideri neden Tevrat’ta geçen kutsal sembollerle ifade edilen bu ödülü alır, asıl bu sorunun bir cevap bulması gerekiyor.

Unutmayınız ki dünyanın her yerinde ve uluslararası ilişkilerde böylesi önem taşıyan bir ödül hizmet edene ya da hizmet etmesi için seçilmiş olana verilir…

ERDAL SARIZEYBEK

Kaynak: MENORA/ Işığın Gölgesindeki Darbe- Destek Yayınları

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tarihi İtiraf 'Akşener Kazanmıştı, İptal Ettirdik' 'MÜTERCİMLERİN SÖYLEDİKLERİ MEĞER DOĞRU DEĞİLMİŞ' Çekiç Güç 'Kim Çağırdı' İş Değişiyor: 'Bahçeli Hangisi ile Ortak'