Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, üç yıl süren restorasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Törenle açılan müzede, yıllardır sergilenen "Ergenekon’dan Çıkış" tabloları kaldırıldı

'ATATÜRK'ÜN İSTEĞİ ÜZERİNE HAZIRLANMIŞTI'
1927’de “Türk Ocakları Merkez Binası” olarak inşa edilen binada, Türk sanatının önemli eserleri sergileniyor. Müzede restorasyondan önce Ratip Tahir Burak’ın “Ergenekon’dan Çıkış” tabloları içeride ne sergisi olursa olsun binada asılı dururdu. Ratip Tahir Burak, “Ergenekon’dan Çıkış”ı 1933’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talebi üzerine çizmişti.

MHP DESTEĞİNDE AKP
Yıllar boyu duvarda asılı olan tablolar, restorasyondan sonra müzenin açılmasıyla görünmez oldu. Müzeyi ziyarete gidenler görmeye alışık oldukları tabloları göremediler. Türk tarihinin önemli destanlarından birinin resmedildiği tablonun, MHP ve AKP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı iktidardayken müzeden kaldırılması gerçekten şaşırtıcı bir durum.

DEPOYA KALDIRMIŞLAR
Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi'ni yeniden açılmasının ardından ziyarete giden isimlerden birisi de Elektrik-Elektronik Mühendisi Umut Barış Erdoğan’dı. Erdoğan, tabloyu yerinde göremeyince müze yetkililerine sordu, “depoya kaldırıldı” yanıtı aldı. Erdoğan tepkisini şöyle dile getirdi:

'HERKES UYANSIN ARTIK'
“Türk Ocağı - Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi'ni yenileme sonrasında bugün ziyaret ettim. Ratip Tahir Burak'ın Ergenekon'dan Çıkış tabloları ortada yok. Sordum, depoda dediler! Sizi buradan uyarıyorum, bu yapılan Türk'ü tarihten silme projesinin yerel alt yükleniciliğidir.”

BU ZİHNİYETİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE MİLLET GÖNDERECEK'
Tablonun kaldırılmasına tepki gösteren bir diğer isim ise İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ oldu. Özdağ, “Ergenekon'dan Çıkış tablosunu depoya kaldıran Türk düşmanı zihniyeti Türk milleti günü geldiğinde tarih çöplüğüne atacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gerçekgundem

Erdoğan Açtı 'Tablo Yok'