Erdoğan 'Burası Payitaht'

18564 izlenme 19 Temmuz 2020
Reklamlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) fabrikası için düzenlenen temel atma töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "5 iş adamıyla yola çıktık. Öyle ya da böyle. Ölmek var dönmek yok. Herhangi bir aksilik olduğunda devletimizin hazinesi bu işi bitirmeye yeter.Bismillah diyerek tesisimizin inşaatına başlıyoruz. Burası sadece Bursa değil payitaht." dedi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

‘SADECE FABRİKA DEĞİL TEKNOKENT’

*Bugün inşaatına başlayacağımız sadece bir fabrika değildir. Burası fabrika algısını kökten değiştirecek, içinde farklı tesislerin olduğu devasa üretim kompleksidir. Milli otomobillerimizin üretim öncesi, sonrasına kadar ki tüm süreçleri buradan idare edeceğiz. Tüm otomobillerin ARGE ve tasarımı burada yapılacak seri üretime burada geçilecek. Test ve müşteri deneyim parkıyla fabrikamız doğrudan vatandaşımıza hizmet verecek. Çocuklar ve gençler yeni teknolojilerle burada tanışacak.”

‘BURASI PAYİTAHT’
*5 iş adamıyla yola çıktık. Öyle ya da böyle. Ölmek var dönmek yok. Herhangi bir aksilik olduğunda devletimizin hazinesi bu işi bitirmeye yeter. Anketlere göre milletimizin yerli otomobile desteği yüzde 95 oranının üzerinde. Bismillah diyerek tesisimizin inşaatına başlıyoruz. Burası sadece Bursa değil payitaht.”

‘FABRİKA 18 AYDA BİTECEK’

*Fabrikayı 18 ayda tamamlamayıp, ilk aracımızı 2022’nin son çeyreğinde banttan indirmeyi planlıyoruz. Üretime geçtikten üç yıl sonra binek otomobiller de ülkemizde ilk marka olacaktır. Fabrika alanında 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam edilecek. Türkiye’nin otomobilinin alametifarikası elektrikli olmasıdır. Lityum elektrikli otomobilin bataryalıların hızlı şarj ve ömürlerinin özellikle uzamasını sağlanılacak.”

TOGG FABRİKASI
Türkiye’nin Otomobili 1.2 milyon metre kare açık alan üzerine inşa edilecek. Fabrikanın kapalı alanı ise 239 bin metre olacak. TOGG fabrikası yıllık 175 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak ve yaklaşık 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak. TOGG projesi kapsamında ilk aracın 2022 yılında fabrikadan çıkması bekleniyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL ERDOĞAN TEST ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık 2019’da yerli otomobilin direksiyonuna geçmişti. Erdoğan, Gebze'de "Bilişim Vadisi"nin resmi açılış töreni ile yerli otomobilin tanıtıldığı "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması" programının ardından "Türkiye'nin Otomobili"nin SUV modelinin direksiyonuna geçmiş ve Erdoğan'a, Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirdiği test sürüşünde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş ile torunu Ahmet Akif Albayrak da eşlik etmişti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İş Büyüyor 'Para Nerde' Bahçeli 'Hareketleniyor' 'ZEKERİYA ÖZ BAKIN NASIL KAÇMIŞ' Miroğlu'ndan şaşırtıcı çıkış!.. 'PEKEKE AÇILIMI'