Özal
02 Aralık 2018 ( 2337 izlenme )

Erdoğan konuştu!.. 'O İŞ MASADA'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Arjantin'de ikili görüşmesi sona erdi. Görüşme 50 dakika sürdü.

FETÖ MASADA

Erdoğan, Trump ile görüşmesine ilişkin, “FETÖ’nün elebaşıyla başıyla ilgili görüşmemiz oldu. Ben bu konuda ümidimi yitirmek istemiyorum hala umutluyum. Umarım FETÖ konusunu da çözeceğiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesine ilişkin, “Mümbiç’in terörden temizlenmesi meselesini görüştük. Halkbank konusunda kendileriyle görüştük. Elimizdeki belgeleri verdik. FETÖ’nün elebaşıyla başıyla ilgili görüşmemiz oldu. Ben bu konuda ümidimi yitirmek istemiyorum hala umutluyum. Umarım FETÖ konusunuda çözeceğiz” dedi( Cumhuriyet, 2 Aralık 2018).

PEKİ BU FETÖ BAKIN YARGIDAN NASIL SIYIRMIŞ?

Şimdi yıl 1999.
Haziran 1999 ayı itibariyle Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Fettullah Gülen hakkında “Şeriat devleti kurmak amacıyla yasadışı örgüt oluşturmak" iddiasıyla soruşturma başlattı. Aynı tarihlerde Gülen –ABDGULLİ- sağlık gerekçesiyle o ülkeye kaçtı. Zaten bir daha da geri dönmedi.

GÜLEN YARGILANIYOR

Hakkında başlatılan soruşturma 2000 yılında davaya dönüştü ve yargılanmaya başladı. Aynı yıl davaların ertelenmesine dair 4616 Sayılı kanun çıkarıldı -Üçlü Koalisyon dönemi- ve yine aynı yıl, soruşturmayı başlatan Savcı Yüksel hakkında seks kasetleri ortaya atılarak görevden alınması sağlandı.

Mart 2003.
Gülen davası yeni çıkarılan yasaya göre ertelendi. Gülen itiraz etti. İtiraz reddedildi. Bu arada Terörle Mücadele Yasası’nda bir değişiklik yapılarak, terör tanımında yer alan “baskı, yıldırma, tehdit, sindirme veya korkutma yöntemlerinden biriyle…” ifadesi değiştirildi ve yerine “cebir ve şiddet” şartı getirildi.

Yıl 2004…
2004’te DGM’ler kaldırıldı. Dava 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gülen yeniden itiraz etti ve dava yeniden görülmeye başlandı. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü Gülen hakkında, “eylemlerinde cebir ve şiddet unsuru bulunmadığına” ilişkin bir rapor verdi. Halbuki aynı Emniyet 2000 yılında “Gülen’in tehlikeli olduğuna” ilişkin rapor vermişti ama…

Ve neticede Gülen beraat etti. Yargıtay mahkemenin beraat kararını onayladı, onaylarken de, Gülen’in eylemlerinde “cebir ve şiddet unsuru bulmadığını” açıkladı. İşte Gülen Davası’nın kısa hikâyesi bu…

KANUNA KARŞI HİLE

Bu durum tamamen kanuna karşı hileydi çünkü Gülen’in eylemlerinin cezalandırılması gerekirken mevcut yasaları değiştirmek suretiyle bizzat bu siyaset eliyle suç olmaktan çıkarılmıştır. Aynı Gülen, Hıyanet-i Vataniye Kanunu’na göre yargılanmış olsaydı, örgüt kurmaktan değil, “vatana ihanet” suçundan yargılanmış olacaktı…

Şimdi cezası ise artık vicdanlarda kaldı…

Erdal Sarızeybek

Kaynak: MENORA/ Işığın Gölgesindeki Darbe-Destek yayınları

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Ünlü BOP'A Ne Oldu' Dolmabahçe'de Ne Oldu?.. Çekiç Güç 'Kim Çağırdı' Örgüt Var 'Dava Yok'