Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili yapılan anketlerde seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun önde gitmesinin ardından yıllardır "İstanbul'u kazanan, Türkiye'yi kazanır" diyen ve 2019 seçimleri beka sorunu olarak gören Erdoğan söylem değiştirdi.

‘SADECE VİTRİNDE DEĞİŞİLİK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde yaptığı konuşmasında 23 Haziran'da yapılacak seçimler için, "Şimdi önümüzde bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi var önümüzdeki pazar. Sadece bir belediye başkanlığı, yani vitrinde bir değişiklik" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta milletin, İl Genel Seçimlerinde yüzde 60’lık, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında yüzde 52’lik, İl Belediye Başkanlıklarında yüzde 55’lik bir oranda kendilerinin yanında olduğunu gösterdiğini belirtti.

“SADECE BİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI”

Bazı kişilerin bu neticelere “dudak büktüğünü” ancak bu neticelerin Türk siyasi hayatında eşi benzeri olmayan bir başarının ifadesi olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

‘BU SEÇİMDE SADECE VİTRİN DEĞİŞECEK’
“Şimdi önümüzde bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi var önümüzdeki pazar. Sadece bir belediye başkanlığı, yani vitrinde bir değişiklik. Meclis’te kahir ekseriyetle zaten partimiz açık ara önde. Komisyonların tamamı partimizde. Bunun yanında yine aynı şekilde temsil noktasında vekaletler bizde. Böyle bir konum. Şimdi bu seçimde sadece bir vitrin, 39 belediyenin 25’i partimizde. Böyle bir durum. Burada 1 hafta sonra yapılacak seçimle sadece bir belediye başkanı, sadece bu seçilecek. Seçimdir.”

‘OLMASI GEREKEN NEYSE O OLACAK’

“ Daha doğrusu olması gereken neyse o olacak. Milli iradenin bir tecellisidir ama tabii öyle bir şey var ki şu anda yurt dışındaki medya İstanbul seçimiyle acaba niye bu kadar ilgileniyor, bu soruyu bir sormak lazım. Onların siyasetçileri acaba sadece bir belediye başkanlığı seçiminin yapılacağı bu süreçte niye bu kadar ilgileniyor? Sivil toplum kuruluşu görünümlü mahfiller, bunları takip edenler varsa gayet iyi bileceklerdir ki bazıları niçin bu seçime böyle bakıyor?”

‘BİZİM FARKIMIZ VAR’

“ Yine terör örgütlerine, onların yaptığı açıklamalara baktığımız zaman acaba bu terör örgütleri niçin İstanbul’daki bu seçimi bu kadar masaya yatırarak biz filancanın yanındayız diyerek öne çıkıyorlar? Bunlar terör örgütü. Kendileri aday göstermiyor. Aday göstermenin yanında da biz filancanın yanındayız diyorlar. Herhalde bunlar bize bir şeyler vermesi gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine verdiğimiz önem işte biz bu terör örgütlerine karşıyız, bu terör örgütlerinin destekledikleri yapılara da karşıyız. Farkımız bu.”

‘DEMOKRASİ VE HUKUKA SAYGISI OLAN SEÇİM SONUCUNA RAZI GELECEK’

“İnşallah bu seçimin yenilenmesi kararı tamamen hukuki sebeplerle alınmıştır, demokrasiye ve hukuka saygısı olan herkesin pazar günkü seçimin sonucuna rıza göstermesi, teslim olması da şarttır. Sonuç ne olursa olsun inşallah kazanan Türkiye olacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

Erdoğan'dan 'İSTANBUL AÇIKLAMASI'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'KOCATEPE'DE NE OLDU'