Erdoğan Kıvır 'Erbaş Ofsayt'

16167 izlenme 24 Temmuz 2020
Reklamlar
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'da ilk cuma hutbesini kılıçla okudu. Erbaş, "Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" diye konuştu.

‘ÇİĞNEYEN LANETE UĞRAR’
Ayasofya’nın kıyamete kadar cami olmak kaydı ile Fatih Sultan Mehmet Han tarafından vakf edilerek müminlere emanet edildiğini hatırlatan Erbaş, “Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar. O Ayasofya İslam’ın engin merhametinin bir kez daha dünyaya ilan edildiği yerdir. Fetihten sonra Ayasofya’ya sığınıp haklarında verilecek hükmü bekleyen ahaliye Fatih Sultan Mehmet ‘Bu andan itibaren özgürlüğünüz ve hayatınız hakkında korkmayınız.”

ERDOĞAN ‘BEN DELİ MİYİM YAAA’

Öte yanda Ayasofya Müzesi’nin Diyanet’e devredilerek camiye çevrilmesine yasal statü kazandıran kararnameye imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart yerel seçimlerinden önce katıldığı bir canlı yayın programında konuyla ilgili gelen bir soruyu şöyle yanıtlamıştı:

‘BEN KENDİMİ KAYBETMEDİM’

“Bunları da aşmak bizim için sorun değil ama getirisi götürüsü nedir? Bunun bir götürüsü var. Onun faturası çok daha ağır. Dünyanın çeşitli yerlerinde bizim binlerce camimiz var. Bunu söyleyenler acaba o camilerin başına ne gelir düşünüyor mu? Bunları düşünmeden söylüyorlar. Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

Kaynak: Ajanslar

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Unutmadık 'Atatürk'ün Askeri' Akşener Nokta 'Hiç Kimsenin Gücü Yetmez' Erdoğan Geldi 'Yasak Bitti' 'Mustafa Kemal ne demek' diye sordular...