Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuştu. 

Suriye konusunu gündeme getiren Erdoğan, “Ülkemize karşı yeni bataklık haline dönüşecek bir güvenli bölge uygulamasına asla izin veremeyiz. Açıkça belirtmek mecburiyetindeyim ki, Türkiye kendisine verilen sözlerin tutulması sebebiyle çok sıkıntılar yaşamış, bedeller ödemiştir” dedi.

‘ÜLKEMİZE KARŞI BİR GÜVENLİ BÖLGE UYGULAMASINA İZİN VERMEYİZ’

Son dönemde ABD Başkanı Trump ile sık sık görüşen Erdoğan, “Trump’a ‘lojistik destek verin IŞİD’i temizleriz’ dedim. Erdoğan, “Ülkemize karşı yeni bataklık haline dönüşecek bir güvenli bölge uygulamasına asla izin veremeyiz. Açıkça belirtmek mecburiyetindeyim ki, Türkiye kendisine verilen sözlerin tutulması sebebiyle çok sıkıntılar yaşamış, bedeller ödemiştir” dedi.

‘BİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMAZSA ADIMLARIMIZI ATARIZ’


Erdoğan, “Amerika, Rusya ve diğer kesimlerle olan görüşmelerimizin anlayış birliğine varılarak sonuçlanmasını canıgönülden arzu ediyoruz ama bu demek değildir ki ilanihaye bekleyecek, gözümüzün önünde yürütülen hazırlıkların neticelenmesini seyredeceğiz. İşte sınırlardayız, bütün gücümüzle oralardayız. En yakından gelişmeleri takip ediyoruz. Şayet bize verilen sözler tutulur ve süreç işlerse ne ala. Aksi takdirde hazırlıklarımızı zaten büyük ölçüde tamamladık, kendi stratejimiz doğrultusunda gereken adımları atmaya başlayacağız” ifadesini kullandı(Sözcü).

TÜRKİYE AÇISINDAN GÜVENLİ BÖLGE TEZGAHI

Türkiye'nin müdahil olduğu Körfez savaşı iki kez yaşandı, biri 1991’de, diğeri de 2003’te. İlk güvenli bölge 1991'de Irak kuzeyinde kuruldu yani Barzani bölgesinde. Her iki savaşta da Türkiye ABD’ye destek verdi ve her iki savaşta da ABD Irak’a müdahale etti.

16/17 Ocak 1991 gece yarısı ABD, Kuveyt’in işgalini bahane ederek Irak’a müdahale etti ve savaş başladı. Çöl Fırtınası adı verilen savaşta, ABD öncülüğünde Irak’a karşı girişilen büyük çaplı bir hava bombardımanıyla adımlar atıldı. 27 Şubat’ta, Irak Cumhuriyet Muhafızları saf dışı edildi. 28 Şubat’ta, ABD başkanı George Bush ateşkes ilan ettiğinde, Irak’ın direnişi bütünüyle kırılmıştı. Nisan ayının ilk haftasında Irak tarafından kabul edilmesi ile birlikte savaş resmen sona erdi.

İLK SIĞINMACI DALGASI GÜVENLİ BÖLGEDEN GELDİ

Savaş sonrasında, Saddam yönetimini hedef alan halk ayaklanmaları ülkenin önemli bir bölümünü sarmıştı… Mart 1991’de, önce Basra ve çevresi, ardından Bağdat’a sıçrayan Şii ayaklanması Irak kuvvetlerince sert biçimde bastırılırken, Şii ayaklanmasından birkaç gün sonra da kuzeyde Kürt ayaklanması başlıyordu. Saddam’ın kuzeye yönelmesiyle, toplu katliam korkusunu yaşayan yaklaşık 1,5 milyon peşmerge Türkiye ve İran sınırlarına yığılmıştı.

SAVAŞ SONUNDA TÜRKİYE KAYBEDEN ÜLKE OLDU

Saddam Hüseyin’in ayaklanmalara karşı giriştiği sindirme harekatının ulaştığı boyutlar ise yeni bir krize kapıları açıyordu. Türkiye’de Özal siyaseti konuya yine insancıl amaçlarla yaklaşıyor, yardım elini yine peşmergelere uzatıyordu. Ama kaybeden yine Türkiye oldu ve yıllar sonra bu gerçeği Genelkurmay Başkanlığı kamuoyuna şöyle açıkladı;

SIĞINMACILARLA ULUSLARARASI BİR SORUN YARATILDI

‘Birinci Körfez Savaşı’na Türkiye Cumhuriyeti koalisyon güçlerine destek vermiştir. Ancak sonucunda Türkiye zarar görmüştür. Savaş sonunda Saddam’ın Kuzey bölgeye saldırısı sonucunda 100 binlerce insanın Türkiye’nin hudutlarına yığılmıştır. Bunlara en büyük desteği Türkiye verdiği halde Türkiye suçlanmıştır ve o yığılan insanlar ‘burada bir Kürt sorunu var’ diye dünya kamuoyuna mal olmuştur.’

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ GÜVENLİ BÖLGEYE YERLEŞTİ

ABD’li müttefiklerin görmezden geldiği bu güvenli bölgede PKK, Şemdinli güneyinde yer alan Hakurk, Ari, Lolan ve Basyan, Çukurca güneyinde Avaşin, Şırnak güneyinde Haftanin, Sinat ve Zap gibi önemli alanlarda mevzi kazandı; Körfez Savaşı bittiğinde sayısal gücü on bini aşkındı. Yani Özal siyaseti Türkiye’yi zarara uğratmış, Türkiye’nin ulusal birliğini bugün yaşanılan Kürt sorunu ile karşı karşıya getirmişti.

Erdoğan konuştu!.. GÜVENLİ BÖLGE işi karıştı!..