Erdoğan 'Türkçülük bölücülüktür' demiş... 'Türkçülük nedir'

2559 izlenme
Reklamlar
TARİH: 18 EKİM 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Saray’da 40. Muhtarlar toplantısında konuştu.

‘TÜRKÇÜLÜK BÖLÜCÜLÜKTÜR’


Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında PKK’nın Suriye kolu YPG ve PYD’yi eleştirirken dikkat çeken ifadeler kullandı. Erdoğan, “Kürt'üm demek en tabi hakkındır, ama Kürtçülük yapmak hakkın değildir. Türk'üm demek en tabi hakkındır ama Türkçülük yapmak hakkın değildir. Çünkü bunlar bölücülüktür.” ifadelerini kullandı.

TARİH: 18 EKİM 2018

Erdoğan partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. MHP lideri Bahçeli’nin “Andımız” tartışmalarına ilişkin Bekir Bozdağ’ı hedef alan sözlerine değinen Erdoğan “Bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti bir genel başkana yakıştıramadım” diye konuştu. Erdoğan şöyle devam etti;

‘BEN TÜRKÇÜ DEĞİLİM, TÜRKÇÜLÜK IRKÇILIKTIR’

“Ben Türk’üm ama Türkçü değilim. O başka bir şey, o başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Sizin Türkçülük yapma hakkınız var ama benim Kürt vatandaşımızın Kürtçülük yapmak hakkı doğar. Asla bunu ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. AK Parti olarak bu yanlışa düşmedik. Türkiye Cumhuriyeti devleti 81 milyonun ortak devleti olduğuna göre, sembolik unsuların hepimizi kucaklaması gerekir.”

TEK MİLLET AMA MİLLETİN ADI YOK

“Rabiamız budur. Tek millet. Kökenine, bölgesine bakmaksızın 81 milyon vatandaşımızın tamamını ifade ediyoruz. Ayrımcılık yok. Tek bayrak. Uğrunda dedelerimizin ve evlatlarımızın kan döktüğü istiklalimizin alameti farikasını olan değerini vurguluyoruz. Tek vatan derken, 780 bin kilometre vatan toprağının hepimize ait olduğunu söylüyoruz.” Diye konuştu.

Erdal Sarızeybek yazdı: ‘BİZ BİR MİLLETİZ, ADIMIZ TÜRK’

Sarızeybek şöyle yazdı:


Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti kuran “Türkiye Halkı” tanımına tarihi dayanaktan yoksun olarak “Türkiyeli” anlamı yüklüyorlar, ama bu halka “Türk milleti” denir, sözünü duymaz ve anlamazdan geliyorlar, doğru değil tüm bunlar. Doğru değil çünkü biz Türkiyeli değiliz, Türkiye halkındanız ama Türkiyeli değiliz. Değiliz çünkü tarihte Türkiyeli diye bir ulus yoktur. Değiliz çünkü Türkiyeli gibi bir kavramın ardında tarih yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’ni bir milat olarak alırsanız, o cumhuriyeti kuran bir Türkiye halkı vardır, doğrudur ve bu halk çeşitli etnik kökenlere sahiptir, bu da doğrudur.

Ama Türkiye halkını “ulus” olarak tanımlayabilmeniz için ardına ortak tarih, ortak kültür ve ortak dil koymanız gerekir ki, bu ortak değer Türk’tür.

CUMHURİYETİ KURAN HALKIN ADI TÜRK

Türkiye’nin diğer bir adı Türkeli’dir ki Türk’ün yaşadığı yer anlamına gelir. “Türk kimdir” diye sorduğunuzda işte o zaman karşınıza Mustafa Kemal gelir ve der ki; “Türkiye cumhuriyeti kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” ve “Türk bu milletinin her bir evladıdır”. İşte Başbuğ Generali böyle anlamak gerekir, başka türlüsü değil.

TÜRKLÜĞÜMÜZ BİR İDEAL, BİR MEDENİYET

Biz Türkler Anadolu coğrafyasında binlerce yıldır birçok farklı etnik kökenle birlikte yaşıyoruz. Ve biz, Türk kültürü değeri içerisinde diğer farklı etnik yapıların ortak kültürünü, en aşağı yedi bin yıllık Türk tarihi içerisinde diğer farklı etnik yapıların ortak tarihini, Türk dili içerisinde diğer etnik dillerin ortaklıklarını yaşatıyoruz. Her farklı etnik kökeninin Türk kültürü, Türk tarihi ve Türk dili içerisindeki ortak değerlerini açığa çıkarmak ve bu ortaklık çerçevesinde geliştirmemiz şarttır.

Ortak değerlerimizi ortaya çıkarıp da geliştirilmesine katkıda bulunduğumuz zaman hepimiz göreceğiz ki, ortak değerlerimiz farklı olduğu öne sürülen unsurlardan çok daha ötededir ve sahip çıkacağımız değerler farklılığımızın değil aksine birlikteliğimizin tarihsel bir sonucudur.

Türkiyeli demek; tarihin belirli bir döneminde belirli bir coğrafyada yaşayan bir insan kalabalığı demektir ki biz kalabalık değiliz.

BİZ TÜRKİYE DEĞİLİZ, TÜRK’ÜZ


Türkiyeli demek; Anadolu coğrafyasında günümüzde yaşayan insan yığını demektir ki biz insan yığını değiliz.

Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti demek; Türkiyeli demek değil, ortak değerimizin “Türk” olduğunun bir vurgusudur.

Ne mutlu Türk’üm demek ise, Türkiye cumhuriyetine, Türk tarihine, Türk kültürüne ve Türk diline Türkiye halkı olarak sahip çıkmak ve sahiplenmek demektir. Türkiye’deki tüm etnik köken farklılıklarının bu çerçevede açığa çıkarılması, geliştirilmesi, benimsenmesi ve “Türk varlığı ve kültürü ortak paydasında” değerlendirilmesi şarttır.

TÜRKÇÜLÜK DEMEK IRKÇILIK DEMEK DEĞİLDİR

Unutmayınız ki saf kan ırk ya da saf kan etnik köken günümüz dünyasında insanlarda değil, atlarda aranan özelliktir, saf kan Arap atı, İngiliz atı gibi. Ortak değerlerimiz saf kan arayışları üzerinden değil, ortak Türk tarihi, kültürü ve dili üzerinden yapılmalı, ulus bilincini yaratan ortak değerlerimiz açığa çıkarılıp geliştirilmeli ve topluma yaygınlaştırılmalıdır.

Başbuğ Komutan’ın vurgu yaptığı Mustafa Kemal’in Türk milleti tanımında dile getirilen Türkiye halkı biziz ve bizim adımız Türk Milleti’dir, Türk’tür. Ve biz, etnik kökenimiz ne olursa olsun, Türk milletinin bir evladı ve şanlı Türk tarihinin bir parçası olduğumuzdan dolayı gurur duyarız, onur duyarız.

BİZ BİR MİLLETİZ, ADIMIZ TÜRK

Bugün ülkeyi yönetenler ve bu yönetimde etkin olanlar, Başbuğ Komutan’ımızın dile getirdikleri şekilde, etnik köken ya da dini mezhep farklılıklarımızı araştırmak yerine ve bu farklılıklar üzerinden siyaset ya da terör yapmak yerine, sahip olduğumuz “Türk” ideali ve ülküsü içerisindeki ortak değerlerimizi ortaya çıkarmaları, bunu sahiplenmeleri ve ayrımcı hareketlere artık bir son vermeleri gerekmektedir.

Tarihimizin ve bu vatanı bize emanet eden şehitlerimizin de dileği bizden budur; insanımıza toprağımıza ve bayrağımıza sahip çıkmaktır, parçalamak değildir...

ERDAL SARIZEYBEK

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Meclis'te İYİ PARTİ'ye AĞIR İTHAM' Görüntüler Düştü 'HaberTürk İstifa' Dananın Kuyruğu 'Fatura Kapıda' Genelkurmay Başkanlığından TARİHE NOT!..