Gazeteci İsmail Saymaz, büyükşehir ve belediye kanunlarının özel kanunlar olduğunu belirterek, yardım hesaplarının bloke edilmesi için yayınladığı genelgenin kanun hükmünü kaldıramayacağının altını çizdi. Yardım Toplama Kanunu gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergileri ilgilendiriyor.

SOYLU YARDIM TOPLAMA KANUNUNU ÖRNEK GÖSTERMİŞTİ
İçişleri Bakanlığı, İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin korona virüs salgını sonrası yardım kampanyası için açtıkları banka hesaplarını bloke etti. Bakanlık, 81 ilin valiliklerine, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdiği genelgede belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’nda muaf olmadıklarını belirtmişti.

‘YARDIM TOPLAMA DERNEK VE VAKIFLARI KAPSAR, BELEDİYEYİ DEĞİL’
Gazeteci İsmail Saymaz, bakanlığın genelgesinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, belediyeler ve büyükşehir kanunlarının özel kanun olduğunun altını çizdi.İsmail Saymaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘BELEDİYELERİN ÖZEL KANUNU VAR’
“İçişleri Bakanlığı, belediyelerin bağış toplamasını engellemek için Yardım Toplama Kanununu dayanak gösteriyor. Oysa bu kanun belediyeleri değil, dernek ve vakıfları kapsar. Belediyeler ve Büyükşehir kanunları özel kanunlardır. Bir genelge ile kanunun hükmü kaldırılamaz.”

YARDIM TOPLAMA KANUNU
Kanun Numarası : 2860/ Kabul Tarihi : 23/6/1983
Yardım toplayabilecek olanlar:
Madde 3 – Kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını veya destek olmak üzere gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergiler yardım toplayabilirler.”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Faka Bastı 'Kanunda Yeri Yok'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bahçeli Jest 'Erdoğan Olsun'