AKP'li milletvekillerinin hazırladığı ve birçok alanda yeni vergiler getiren yasa teklifinin konaklama vergisiyle ilgili 9'uncu maddesi TBMM Genel Kurulu'nda değiştirildi. 

Tatile çıkacak vatandaşlar artık konaklama ücretinin yanı sıra yüzde 2 konaklama vergisi ödeyecek. Bütçeye kaynak sağlamak için devreye alınan vergiden belediyelere pay verilmeyecek.

KONAKLAMA VERGİSİ DOĞRUDAN BÜTÇEYE

Ateş pahası olan tatil masraflarına şimdi de “konaklama vergisi” eklendi. Daha önce kişi başı gecelik 6 ila 18 lira olması öngörülen konaklama vergisi, otelin kaç yıldızlı olduğuna bakılmaksızın toplam otel faturası üzerinden yüzde 2 oranında alınacak. Kamu kamplarından yararlanan memurlar vergi ödemeyecek. Dünyadaki uygulamaların aksine, konaklama vergisi belediyelere değil devlet bütçesine akacak.

DAĞ EVİ YAYLA EVİ DAHİL TÜM TURİSTİK TESİSLERDE VERGİ

Yeni düzenlemeyle vergi alınacak otel, motel, pansiyon ve tatil köyü gibi turistik tesislere dağ evi ve yayla evi gibi tesisler de eklendi. Ayrıca sağlıklı yaşam tesisleri ile eğlence merkezleri gibi tesislerdeki gecelik konaklamalar da vergi kapsamına alındı. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup bunlar tarafından işletilen misafirhane ve eğitim tesislerinde verilen hizmetler ise vergi dışında bırakıldı. Vergiden, öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarda kalan öğrenciler ile diplomatlar da muaf olacak.

BELEDİYELERE PAY YOK

Dünya uygulamalarında konaklama vergileri bütçeye kaynak sağlamak için değil, tatil dönemlerinde nüfusu olağanüstü boyutlarda artan ve bu nedenle öngörülenin üzerinde hizmet sunmak zorunda kalan belediyelere destek sağlamak amacıyla getiriliyor. Ancak Meclis'te kabul edilen yeni konaklama vergisinden elde edilen paralar belediyelere değil direkt Hazine'ye gidecek. Belediyeler toplam vergi gelirleri içerisinden aldıkları küçük paylarla yetinmek zorunda kalacak.

MAKTU VERGİ

Teklif Meclis'e ilk sunulduğunda vergi oranı yine yüzde 2 olarak belirlenmiş ancak itirazlar üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değiştirilerek maktu vergiye dönüştürülmüştü. Komisyonda yapılan değişiklikle yüzde 2'lik oran kaldırılıp onun yerine otellerin yıldız sayılarına göre “gecelik kişi başı” 6 ila 18 lira arasında değişen tutarlarda maktu vergi benimsenmişti.

Kaynak:Sözcü

Fatura Üzerinden Vergi Geliyor...