Anasayfa
16 Mart 2022 ( 4978 izlenme )

Gaziantep 'Akla Ziyan Açılım'

Gaziantep Üniversitesi tarafından öğrenci ve çalışanlar için düzenlenen kimlik kartlarından TC ibaresini kaldırdı. Karara siyaset dünyası ve öğrenciler tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ

Her yıl yenilenen kimlik kartları dağıtılmaya başlanan öğrenci ve personeller, yeni kartlarını aldıklarında kartlarındaki TC ibaresinin olmadığını gördü. Bilinmeyen bir nedenle yapılan değişikliğe, başta üniversitedeki ülkücü grup olmak üzere çok sayıda öğrenci sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

TC KİMİ RAHATSIZ EDİYOR
Bir öğrenci sosyal medya hesabından “Gaziantep Üniversitesi yeni öğrenci kimlik kartlarından neden TC (Türkiye Cumhuriyeti) koymadığını söyleyebilir mi? diye tepkisini dile getirdi. Bir başka öğrenci ise, “GAÜN Rektörü öğrenci kimlik kartlarımızdan neden T.C'yi kaldırdınız” şeklindeki paylaşımıyla tepkisini gösterdi.

SURİYELİ SIĞINMACILAR MI İSTEDİ
Bir öğrenci de, “Türkiye Cumhuriyeti ibaresinden neden rahatsız olup kaldırıldı? Yoksa, sınavsız boş beleş olarak alınan Suriyeli öğrenciler mi o kimlikleri taşımaktan rahatsız oldu” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

AKP’NİN PKK AÇILIMI SÜRECİNDE TC KALDIRILMAYA BAŞLANDI
Tam olarak nedeni bilmese de açılım sürecinin en hareketli olduğu 20122013 yıllarında önce Ziraat Bankası şubelerinden daha sonrada Sağlık Bakanlığına bağlı aile Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı merkezlerinden kaldırıldı T.C. ibaresi. Banka şubeleri ve sağlık merkezlerinden önce kurumların internet sitelerinden kaldırılan ibare tartışmalara neden oldu, hala devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özdağ Açıkladı 'Türkiye Sallanıyor' AKP Yeni Yol 'O Ona O da Ona' Erdoğan Doludizgin 'Bay Kemal, Akşener Veryansın' Metiner Döküldü: 'Arınç Toz Duman'