Görüntüler paylaşıldı... 'SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ'

696 izlenme 08 Aralık 2018
Reklamlar
Fransız polisinin liseli öğrencileri elleri başlarının arkasında, dizlerinin üstüne çöktürdüğü görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Anayasal hakları koruma görevini yürüten bağımsız denetim kurumu, liseli gençlerin gözaltına alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Bağımsız Denetim Kurumu'ndan yapılan açıklamanda, "güvenlik güçlerinin işlerini yaparken profesyonel etik kurallarına uyup uymadıkları" ve çocuk haklarının korunması açısından vakanın inceleneceği belirtildi.

FARKLI İDDİALAR VAR

Le Monde gazetesi, polisin Saint-Exupery adlı okulda eylemcileri "silahlı bir grubun toplantısına katıldıkları" şüphesiyle gözaltına aldığını ve "giderek kontrolden çıkan bir duruma" müdahale etmek istediklerini yazdı. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise gözaltıların "ciddi şiddet olaylarından sonra" gerçekleştiğini, eylemcilerin düzinelerce molotof kokteyli attıktan sonra gözaltına alındıklarını söyledi.

AŞAĞILAYICI GÖRÜNTÜLER

Paris Belediye Meclisi'nin Komünist Parti'den seçilen üyesi Clémentine Autain, duvarın önünde yere diz çökmeye zorlanan öğrencilerin görüntülerinin "korkutucu, aşağılayıcı ve kabul edilemez" olduğunu söyledi. Europe 1 Radyosu'na konuşan Fransız eğitim sendikası üyesi Frédérique Rolet de görüntüler için "dayanılmaz" dedi.

'BİZ DE BARİKAT KURDUK AMA…'

Fransa'da Oxfam'ın başkanı Cécile Duflot okuldan gelen görüntülerin "tahammül edilemez" olduğunu söyledi ve Fransız liselerindeki öğrencilerin 1960'lı yıllardan beri gösteri yaptığını ekledi. Polisin ölçüsüz müdahalede bulunduğunu söyleyen Duflot, "Biz okullarımıza barikat kurduk, sokakları işgal ettik. Hiçbirimiz ne gözaltına alındık ne de gaz yedik" dedi.

EĞİTİM REFORMUNA TEPKİ

Fransız öğrenciler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un üniversiteye giriş için gereken Bakalorya adlı bitirme sınavlarını değiştirme planlarına öfkeli. Öğrenciler hükümetin eğitim reformlarını fırsat kısıtlaması ve eşitsizlik getireceği gerekçesiyle protesto ediyordu. Paris'in batısında Mantes-la-Jolie kasabasında bir okulun dışında gösteri yapan öğrenciler ile polis arasında çıkan çatışma sonrası 140'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trabzon AKP 'Racon Büyük' Uğur Dündar'a Sürpriz: 'DİPLOMA' Yeni Şafak MANŞETİ DOSYADA!.. BBP İl Başkanı isyan etti!.. BARİ SİVAS'I BİZE VERİN!..