Anasayfa
18 Eylül 2020 ( 3268 izlenme )

Günler Kala Acil Çağrı 'Engel Olma'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, okulların açılmasına günler kala hükümete önemli uyarılarda bulundu. Eğitim sistemindeki eksiklikleri de hatırlatan Kılıçdaroğlu, koronavirüs pandemisinde açılacak olan okullarda sağlanması gereken koşullara dikkat çekti.

‘SORUNLARI ÇÖZERİZ YETER Kİ BİZİ ENGELLEMEYİN’
Bir dizi eksikliği sıralayan Kılıçdaroğlu, "CHP olarak biz, belediye başkanlarımızla her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Önümüze engel çıkarmasınlar, engel çıkarırlarsa çözemiyoruz. Merkez ve yerel el birliği halinde çocuklarımızın eğitimde karşılaştıkları bütün sorunları çözebiliriz" çağrısını yaptı. Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

’18 YILDA EĞİTİM SİSTEMİ FELÇ EDİLDİ’
“Eğitim şuralarında oturulur konuşulur ve politikalar belirlenir. Bakandan bakana ya da günübirlik politikalarla eğitim politikaları oluşturulmaz. Üzülerek ifade ediyorum ki 18 yıllık AKP döneminde eğitim sistemimiz tamamen felç edildiAnneler ve babalar eğitim sisteminden şikayet ediyor. Durumu iyi olanlar çocuklarını özel okullara gönderiyor. Ama durumu iyi olmayanlar çocukları devlet okullarını gönderiyor. Eğitim olağan üstü bir eşitsizlik tablosu var. “

‘3 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİNİN EVİNDE İNTERNET YOK, 754.429 ÖĞRENCİDE TV YOK’’
Türkiye’den söz ediyorum. Türkiye’yi çok farklı bir şekilde iktidarın halkımıza lanse ettiğini biliyorum. Türkiye’nin uçtuğunu, büyüdüğünü söylüyorlar, Türkiye’nin dünyaya meydan okuduğunu söylüyorlar. Türkiye’nin eğitim sisteminin çok parlak olduğunu söylüyorlar. Ama rakamlar yalan söylemez 3 milyondan fazla öğrencinin evinde internet yok. Sadece bu mu hayır! Devlet okullarına giden öğrencilerden 754 bin 429 öğrencinin de evinde televizyon yok ama biz uzaktan eğitim EBA dediğimiz şeyi yapıyoruz. Televizyonu olmayan bir öğrenci nasıl eğitim alacak. Sayı 754 bin 429… “

‘EĞİTİME KATKI İÇİN BELEDİYE BİNALARINI TAHSİS EDEBİLİRİZ’
“Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli mali kaynak sağlanarak ivedilikle 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Bu bağlamda çağrımız CHP olarak devleti yöneten yetkililere sesleniyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya talipler. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ yani İSMEK ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ yani BELMEK kendi binalarını çocuklarımızın pandemi koşullarına uygun eğitim almalarına katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullanımına tahsis etmeye hazırdır.”

‘ÖĞRETMEN ATAMALARINI ACİLEN YAPIN’
“Yeni dersliklerin hizmete girmesiyle birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden süratle yapılmalıdır. Dezenfektan, maske, ateş ölçüm cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir.”

‘İNTERNET SAĞLAYIN’

“Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için maliyet evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Böyle bir fon var böyle bir para var eğer bu para heder edilmediyse bunun için kullanılmalıdır.”

‘BİZİ ENGELLEMEYİN, TV BİLGİSAYAR TEMİN EDELİM’
“Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın STK’larla 'Senin de televizyonun olsun' kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa CHP’li belediyeler STK’ların da katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı. Bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyacı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. MEB bunu yapamayacaksa CHP’li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyası da engellenmemek şartıyla bu sorunu gidermeye taliptirler.”

‘ESNAFIN VERGİ KREDİ BORÇLARINI FAİZSİZ ERTELEYİN’

“Pandemi koşulları tüm derslerin okuldan verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin; Türkçe, Matematik, Fen bilimleri gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir. Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Esnaf kardeşlerim için bunu bir kez daha tekrarlıyorum.”

Kaynak: Ajanlar/ gerçekgundem

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ekmek Aslanın Ağzında: 'YÜZDE 40' İş Tamam: 'ANLAŞTIK' Erdoğan 'Hesabını Sorarız' Yıldırım: 'SEÇİMDE SORU İŞARETLERİ VAR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kaza ağır!.. 'GENEL MÜDÜR HESABINI KİLİTLEDİ'