Bugün Türkiye ABD ile Suriye kuzeyinde güvenli bölge kurulması için çalışmalar yapıyor.1991Körfez savaşanında da Turgut Özal Irak kuzeyinde güvenli bölge kurulması için ABD ile çalışmıştı. Ben o yıllarda tam da hudut hattındaydım, güvenli böyle kurulmuştu, o yıllarda buna ‘36’ncı paralel kuzeyinde ilan edilmiş uçuşa ve müdahaleye yasak bölge’ deniyordu ama aslında örgüte ayrılmış güvenli bölgeydi tıpkı bugün Fırat’ın doğusuna kaydırılmış olan terör örgütüne yine ABD tarafından kurulan güvenli bölge gibi.

GÜVENLİ BÖLGEYLE BARZANİ’Yİ SİYASİ GÜÇ YAPTILAR

Her şeyden önce bu süreci bizzat yaşadım yani olayların canlı tanığıyım gizlisi de değil açık tanık; 1992 yılında bildiğiniz gibi Şemdinli Hudut Tabur Komutanı idim. ‘Postal öpücü’ peşmergeler Yeşilova Hudut Bölüğü üzerinden bize gelir, görüşmeler yapılırdı, benle de değil karakol komutanına giderlerdi. Barzani’nin nasıl adım adım nasıl güçlendiğini orada gördüm.

GÜVENLİ BÖLGEYLE PKK’YI SİLAHLI YAPTILAR


Savaş sonrası ‘onbinlerce silahlı pkk’ demiştim, onun da canlı tanığıyım, ağır çatışmalara girdik, elli kişilik karakola beş yüzden fazla teröristin saldırdığını gördüm. Sadece sayı da değil, o dönem bizde olmayan yüksek kapasiteli silah ve teçhizata da sahip olduklarını da gördüm; roketatarlar, uçaksavarlar, havanlar, gece görüş dürbünleri, termal kameralar, telsizler… Hani şu Osman Öcalan vardı ya, işte o Hakurk alan sorumlusuydu, saldırıları o yönetiyordu. Teröristlere ağır kaldırmayacakları kadar ağır bir darbe vurulmuş olsa da 74 vatan evladı benim yanımda şehit düştü hala acısını yaşıyorum ve bugün medya ve siyaset görmezden gelse de bu katil yargılansın diye çaba gösteriyorum…

BİZ CAN PAHASINA ÖRGÜTÜ ÇÖKERTMİŞTİK

Can pahasına mücadele ettik, bu uğurda çok vatan evladı şehit düştü ancak PKK terör örgütünün silahlı gücü binlerce şehit pahasına kırıldı, Irak kuzeyindeki Hakurk alanına sıkıştırılmıştı, sayıları taş çatlasa iki ya da üç bin civarındaydı. Örgüt çözülmüştü; başı İmralı’da, siyasi kanadı Türkiye’de, uluslararası siyasi cephesi Avrupa’da, para kasası İsviçre’de, örgütün yönetici kadrosu da 300 kişi olup yarısı Irak’ta yarısı da AB ülkelerindeydi.

2012’YE GELDİĞİMİZDE TERÖRİST SAYISI 2-3 BİNDİ HAREKAT YAPTIRILMADI ŞİMDİ YÜZ BİNİ AŞTI

Bu iş 'Nereden Gliyor'