Haberler Peş Peşe 'Hava Bozuk'

9083 izlenme 08 Haziran 2020
Reklamlar
BAŞBUĞ AÇIK HEDEF
Eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, " Ergenekon’un bir numarası son dönemde enteresan ataklar yapan emekli bir üst düzey komutan" diyerek isim vermeden Genelkurmay’ eski Başkanı İlker Başbuğ’u işaret etti. Yeni Şafak gazetesinde yazan Orakoğlu, konuyla ilgili şu ifadeyi kullandı;

‘EMEKLİ GENERAL 1 NUMARA’
" Türkiye’de NATO’nun gizli ordularının isminin Ergenekon olduğu deşifre olmuştu. Bu gizli ordunun 1 numarasının emekli bir orgeneral olduğu da biliniyor. Hatta bana göre ismi bile belli! Son dönemde enteresan ataklar yapan emekli bir üst düzey komutan”.

BAŞBUĞ YİNE HEDEFTE
Öte yanda dün ajanslara düşen haberde Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ve eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, haklarında başlatılan soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verecek. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önüne açan düzenlemeyle ilgili “Bu kanun teklifi tamamen FETÖ’nün direktifiyle, emriyle hazırlandığını düşünüyorum” iddiasında bulunmuştu. Yine eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek de yaptığı açıklamada benzer ifadeler kullanmıştı.

İLKER BAŞBUĞ HALA YARGILANIYOR
Kod Ergenekon kumpası açığa çıktı, yargılanan tüm askerlerin davaları bitti, ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yoktur’ denildi ama İlker Paşa hala hedefte. İlker Başbuğ hala yargılanıyor. Yargı süreci henüz bitmedi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesinde yargılamasına izin vermedi ama dosya açık. Yarın ‘yanılmışım, yargılayın’ derse İlke Başbuğ yine yargılanacak. Biz buradan, dava dosyasının kapatılmadığını anlıyoruz.

AKP NEDEN RAHATSIZ

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Haber Global Eşit Ağırlık programına konuk oldu. Erdoğan Aktaş'ın sorularını yanıtlayan İlker Başbuğ, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbuğ, "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur" dedi. Başbuğ'un öne çıkan açıklamaları şöyle;

MİT BANA FETÖCÜ İSİMLERİ VERMEDİ’
“20022010 dönemi için MİT müsteşarlığından TSK'da şu FETÖ'cüdür diye isim istedim hiçbir istihbarat bilgisi gelmedi. Ne denildi; "Ete kemiğe (İsim) bürünmüş bilgi verilemedi" Ordu içindeki isimleri istemem FETÖ'yü rahatsız etti.”

‘HEDEF TÜRK ORDUSU’VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’
ABD, 1999 yılında Öcalan'ı verip Gülen'i mi aldı? Esasında ABD ikisini de aldı. Bize verdiği bir şey olmadı.PKK ile mücadeleye ABD siyasal çözüm istiyor. Çözümü engelleyen kim Türk ordusu. Laik devlet anlayışında geri adımlar atılması isteniyor.”

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI VAR, 
FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım. 26 Haziran 2009'da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran'ı 26'sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimiz oluyor.”

GÜLEN DAVASI NEYDİ?
Haziran 1999 ayı itibariyle Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Fettullah Gülen hakkında “Şeriat devleti kurmak amacıyla yasadışı örgüt oluşturmak" iddiasıyla soruşturma başlattı. Aynı tarihlerde Gülen –ABDGULLİ sağlık gerekçesiyle o ülkeye kaçtı. Zaten bir daha da geri dönmedi.

GÜLEN KURTARILIYOR
Hakkında başlatılan soruşturma 2000 yılında davaya dönüştü ve yargılanmaya başladı. Aynı yıl davaların ertelenmesine dair 4616 Sayılı kanun çıkarıldı Üçlü Koalisyon dönemi ve yine aynı yıl, soruşturmayı başlatan Savcı Yüksel hakkında seks kasetleri ortaya atılarak görevden alınması sağlandı.

KANUN DEĞİŞTİRİLİYOR
Şimdi tarih: Mart 2003.Gülen davası yeni çıkarılan yasaya göre ertelendi. Gülen itiraz etti. İtiraz reddedildi. Bu arada Terörle Mücadele Yasası’nda bir değişiklik yapılarak, terör tanımında yer alan “baskı, yıldırma, tehdit, sindirme veya korkutma yöntemlerinden biriyle…” ifadesi değiştirildi ve yerine “cebir ve şiddet” şartı getirildi.

GÜLEN BERAAT EDİYOR
2004’te DGM’ler kaldırıldı. Dava 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gülen yeniden itiraz etti ve dava yeniden görülmeye başlandı. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü Gülen hakkında, “eylemlerinde cebir ve şiddet unsuru bulunmadığına” ilişkin bir rapor verdi. Halbuki aynı Emniyet 2000 yılında “Gülen’in tehlikeli olduğuna” ilişkin rapor vermişti. Ama neticede Gülen beraat etti. Yargıtay mahkemenin beraat kararını onayladı, onaylarken de, Gülen’in eylemlerinde “cebir ve şiddet unsuru bulmadığını” açıkladı. İşte Gülen Davası’nın kısa hikâyesi bu, Başbuğ neden hedefte, açıklaması da bu.

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Köylü tepkili... Vali Yardımcısından 'LAY LAY LOM' Büyükelçilik İsrail 'Paylaşım Tuhaf' Bursa'da GÖZALTILAR BAŞLADI... İYİ Parti 'İstifa'