Anasayfa
14 Ocak 2020 ( 1613 izlenme )

Bakan Nereye Gidiyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Nakşibendi tarikatının Adalet ve Sağlık bakanlıklarında güçlenen ve “Hakyolcular” olarak bilinen kolu İskenderpaşa Cemaati ile işbirliğini artırarak okullarda etkinlik izni verdiği ortaya çıktı.Farklı isimlerle MEB’den izin alan gruplar “milli ve manevi değerler” adı altında dini örgütlenmeye devam ediyor.

ÇOCUKLARA SEMİNER VE ETKİNLİK

Bakanlığın “Ufka Yolculuk” adı altında okullarda tarikata yakın isimler, AKP’li belediyelerin yöneticileri ve iktidara yakın sendika temsilcileriyle birlikte öğretmenlere seminerler ve çocuklara etkinlikler düzenlettiği belirlendi. 

MİLYONLARCA ÖĞRENCİ BU ETKİNLİKLERE TAŞINDI

Yarışmanın 81 il ve 827 ilçede, MEB’e bağlı 2 bin okul ve 11 bin sınıfta gerçekleştirildiği duyuruldu. MEB’in 2013’ten itibaren sadece “Ufka Yolculuk” etkinlikleri üzerinden Nakşilere emanet ettiği çocuk sayısı 3 milyona yaklaştı. 

NAKŞİBENDİ ŞEYHİNİN KİTABI KAYNAK

Önceki yıllarda Nakşibendi şeyhi Mahmud Esad Coşan’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” kitabının kaynak kitap olarak gösterildiği etkinlikte, bu yıl için “adap” teması belirlendi. Yarışmada birinci olan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 14 çeyrek altın ile ödüllendirileceği duyuruldu. Her ilde çocukların kitaplarını alması için tarikata yakın oluşum ve derneklere işaret edildi. 

MEB'DEN 8.'Sİ DÜZENLENECEK ETKİNLİK İÇİN İZİN

Bu yıl 8.’si düzenlenecek “Ufka Yolculuk” etkinlikleri için MEB’den izin alan kuruluş “Server Yaşam Vakfı” oldu. Önceki senelerde kullanılan “Server Gençlik ve Spor Kulübü”nün ismi ise yeni programda yer almadı. 

Nakşibendi tarikatı “lideri” Mahmud Esat Coşan’ın oğlu Nureddin Coşan’ın yönettiği Server Holding ile Çoşan’ın kontrolündeki İskenderpaşa Cemaati’nin faaliyetleri için 2016’da “Server Yaşam Vakfı”nın kurdurulduğu belirlendi.

Kaynak Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'ÖĞRENCİLER AYAKTA' Ruslar Yerleşiyor... 'SARI YELEKLİLER GELİYOR' Ali Koç'tan OTURAKLI MESAJ!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'DEMİRTAŞ DURUŞMASINDA KARAR ÇIKTI'