Anasayfa
16 Mart 2020 ( 24 izlenme )

'Halka Açık Yerler Kapatılıyor'

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden, 24 saat hareketin devam ettiği New York'ta koronavirüs sebebiyle restoran, bar, sinema, konser salonları, gece kulüpleri ve kafeler kapatılıyor.

‘ZORUNLU İHTİYAÇLAR HARİÇ’
New York Şehri'nin belediye başkanı Bill de Blasio, Pazar günü yaptığı açıklamada, bar, kafe ve restoranların sadece paket yiyecek satışı yapmasını ve evlere servis hizmeti vermeye devam edeceğini, bunun dışında bu mekanlarda vakit geçirilmesini yasakladığını söyledi. De Blasio, gece kulüpleri, sinemalar, konser salonları ve küçük tiyatro salonlarının da kapatılması emrini vereceğini, yazılı bir açıklama yaparak duyurdu:

‘SAVAŞ MANTIĞIYLA HAREKET EDİLECEK’

"Bu pek kolay verdiğim bir karar olmadı. Bu mekanlar şehrimizin kalbi ve ruhu. New Yorklu olmanın bir parçası… Ancak şehrimiz şu an eşi görülmemiş bir tehditle karşı karşıya ve savaş zamanı mantığıyla hareket etmeliyiz."

’51 MİLYAR DOLARLIK CİRO, İŞSİZLİK RİSKİ’

Belediye başkanının genelgeyi Pazartesi günü yayımlaması, New York'ta 50 binin üzerindeki restoranın Salı gününden itibaren kapanması bekleniyor. Ulusal Rostroan Birliği'ne göre New York şehrindeki restoranların yıllık geliri 51 milyar dolar ve buralarda 800 binden fazla eleman çalışıyor. 

Amerika'da birçok markette raflar boşaldı, birçok eyalette okullar kapandı ve birçok iş yeri de geçici olarak çalışmadığı için büyük oranda işsizlik tehlikesi var. Ülkenin batısındaki California eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinde de restoran, bar, kafe, tiyatro, gece kulübü ve sinemalar geçici bir süre için kapatıldı.

’68 CAN KAYBI’
Başkan Yardımcısı Mike Pence'in açıklamasına göre ülkede 2 binden fazla laboratuvar test yapılabilmesi için hazırlanıyor ve 10 eyalette Amerikalılar arabalarından inmeden örnek verip test yaptırabiliyor. Bugüne kadarki kısıtlı imkanlarla yapılan testlere göre 3700'ün üzerinde korovanirüs vakası tespit edildi. 68 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: BBC

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tabip Odası 'İş Söylendiği Gibi Değil' Hasan Cemal'in 'Derdi Ne' Soylu Çarığı giydi... Vatandaştan Dört Köşe Tepki!.. Çok sert tepki: 'HESABINI VERECEKSİN'