Anasayfa
07 Aralık 2018 ( 550 izlenme )

Halkbank davasında YENİ GELİŞME!..

İran’a yönelik yaptırımların sahte belge ve beyanlarla ihlale edildiğine ilişkin hakkında açılan davada 32 ay hapis cezasına çarptırılan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya, Türkiye’ye iade yolu açıldı.

‘SAVCILIK TEMYİZ BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ’

Atilla'nın aldığı hapis cezası Temmuz 2019'da sona eriyordu. Ancak hem Atilla, hem de yargılamanın yapıldığı New York Güney Bölge Federal Başsavcılığı, ayrı ayrı temyiz başvurusunda bulunmuşlardı. Hakan Atilla temyiz başvurusunda ‘suçsuz’ olduğunu ifade ederek, beraatini istemiş, Savcılık ise 32 ay hapis cezasının ‘az olduğunu’ iddia ederek, artırılmasını talep etmişti. 

New York Güney Bölge Federal Savcılığı dün sürpriz bir kararla, temyiz başvurusunu geri çekerek, Atilla'nın almış olduğu 32 aylık hapis cezasının onanmasını istedi.

İADESİ GÜNDEMDE

ABD kanunlarına göre bir sanık, dosyası temyizde olması halinde bir başka ülkeye iade edilemiyor. Savcılığın temyiz başvurusunu geri çekmesi ile, Atilla'nın Türkiye'ye iadesi önünde teknik olarak sadece kendi yapmış olduğu temyiz başvurusu kalmış oldu. Hakan Atilla'nın da bu başvuruyu geri çekmesi halinde, Türkiye'ye iadesi konusunda önünde hiçbir engel kalmayacak.

SAVCILIK: CEZASI ONANSIN

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Steven Berman imzasıyla sunulan temyiz başvurusunu geri çekme dilekçesi, ekleriyle birlikte 200 sayfanın üzerinde.Dilekçede savcılık, daha önce yaptığı karşı temyiz davasından vazgeçtiğini belirtti. Yeni başvuruyla da Atilla'ya daha önce hakim Richard Berman tarafından verilen 32 aylık mahkumiyet kararının onanmasını istedi.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP 'Can Sıkıcı Paylaşım' Adalet: 'Tek Kişilik Yürüyüş' 'Gücenme Ama' dedi 'Bastı Tiviti' Yazıcıoğlu Dava 'Ortalık Toz Duman'