Anasayfa
31 Mart 2021 ( 8219 izlenme )

Hava Buz Gibi 'Bahçeli Şaşkın'

Devlet Bahçeli'nin bu açıklamalarına AKP Genel Merkezi'nden yanıt geldi. AKPi Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Samir Altunkaynak, Bahçeli’nin sözlerine şu şekilde yanıt verdi:

‘HUKUKA SALDIRMAYIN’

“Anayasa Mahkemesi CMK 174. Madde kapsamında HDP’nin kapatılması davasında iddianamenin iadesine karar vermiştir. İade kararı nihai bir karar olmayıp CMK 174. Maddede sayılan gerekçeler dikkate alınarak verilmiştir. Anayasa Mahkemesine her karar sonrası hukuki olmayan yaklaşımlarla saldırmak en başta bu ülkenin hukuk sistemini yok saymaktır.

‘ELEŞTİRİYE DİKKAT’
“ Kaldı ki görülecek bir davaya ilişkin iddianamesinde görülen eksikliklere dair bir tespit içeren karar niteliğindedir. Esasa taalluk eden bir niteliği dahi havi değildir. Anayasa ya da herhangi bir mahkemenin verdiği kararlara itirazın nasıllığı ilgili yasalarda açıkça hükme bağlanmıştır. Verilen kararlara ilişkin eleştiriler hukuk çerçevesinde kalmalı ki Yargıçlar vereceği kararlarda dosyada mevcut delillere ve vicdani kanaatlerine göre karar verebilsinler. “

‘FAYDASI YOK’
“Hukuk güvenliği bu ülkenin birliğinin ve varlığının en esaslı teminatıdır. Anayasa Mahkemesi özellikle son yıllarda verdiği kararlar ile hukuku taçlandırdığı bir hakikattir. Aksi halde istemediği kararları vermedi diye Diyarbakır 123. İcra Hakimliği veya herhangi bir yerin Asliye Ceza Mahkemesinin kapatılmasını talep edebilir. Bu yaklaşımların ne hukuka ne devlete ne de aziz milletimize bir faydası olmadığı aşikardır. İddianamenin iadesi gerekçeleri yayınlandıktan sonra hukukçuların (kitap ehlinin) yapacağı hukukî eleştiri ve yaklaşımlar saklıdır. “

‘HUKUK DEVLETİYİZ’

“ İddianame iade gerekçeleri Sayın Başsavcılıkça yerine getirildikten sonra Anayasa Mahkemesi, dosyayı elbette esastan inceleyecek ve nihaî kararını verecektir. Vereceği karar da Yasa/Dosyada mevcut deliller/Vicdani kanaat ile oluşturulacaktır. Bilinmeli ki Devletimiz Hukuk devletidir.”

NELER YAŞANIYOR
AKP Genel Merkez Seçim işleri Başkan Yardımcısı Samir Altunkaynak, Bahçeli’nin sözlerine yanıt verdi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AYM’nin HDP iddianamesini Yargıtay’a iade etmesine sert sözlerle tepki göstermişti.

Devlet Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:Ajanslar/ Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP Raydan Çıktı!.. İşin İçinde İş 'Bakın Kimmiş' Astroloji'den TEMMUZ UYARISI!.. 'KARA DELİK GİDEREK BÜYÜYOR'