Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, önceki gün damadıyla ilgili konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın söylediği sözlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Arınç, "Sayın Başsavcı açıklamalarınız her haliyle yanlıştır" dedi. Arınç'ın bu sözlerine ise eski AK Parti milletvekili Şamil Tayyar tepki gösterdi.

ŞAMİL TAYYAR: ‘BAK SEN, KÖTÜ NİYETLİ ADAM’

Arınç’ın bu sözlerine Gaziantep AK Parti eski Milletvekili Şamil Tayyar tepki gösterdi. Tayyar, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bak sen! Kötü niyetli adam, TBMM antetli açıklamasında, başsavcıya gözdağı vermekle kalmamış, Adalet Bakanı ve HSK’yı da talimatlandırmış! Birgün dahi pişmanlık duymamış, hem cübbesiyle hem YİK güvencesiyle FETÖ’yü savunmuş bu adama pabuç bırakırsanız yazıklar olsun.”

NELER YAŞANIYOR

Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman önceki gün Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski AK Parti Milletvekili Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in FETÖ’den beraat ettiği davayla ilgili konuştu. Kocaman, “Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Karara itiraz ettik, bozulacağını düşünüyorum. Dosyada ciddi deliller vardı” ifadelerini kullandı.

‘YARGIYA GÜVEN BU YÜZDEN DÜŞÜYOR’

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'FETÖ’den yargılanan damadı Ekrem Yeter’in dosyasına ilişkin beraat kararına itiraz ettiklerini dile getiren Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a “Bunu ve buna benzer açıklamalar sebebiyle kamuoyunda yargıya güven neredeyse yüzde 30'ların altına düştü” şeklinde yanıt vermişti.

ARINÇ: YAPILAN AÇIKLAMA YANLIŞTIR’

Arınç, Kocaman’ın bu sözleri üzerine Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Arınç yaptığı açıklamada, “Sayın Başsavcı açıklamalarınız her haliyle yanlıştır. Hukuk kurallarına ve etik kurallara aykırıdır” diyen Arınç, “Siz bu açıklamalarınızla bizlere kötü bir yeni yıl kutlaması yaptınız” dedi.

ARINÇ: HAYSİYET CELLATLARINA MAZLZEME VERİYORSUNUZ’

Açıklamanın “haysiyet cellatlarına malzeme verdiğini” söyleyen Arınç, Kocaman’ın kendi görüşlerini beyan edemeyeceğini savundu: “Siz yargıyı ve adaleti temsil ediyorsunuz. Adli konu üzerinde isim ve olay zikrederek sübjektif görüş beyan edemezsiniz” dedi.

İki buçuk yıl süren davanın usul ve yasaya uygun devam ettiğini ve halen kesinleşmemiş bir yargı kararı olduğunu kaydeden Arınç, açıklamaların yargılama sürecini etkilemeye yönelik olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Kaynak: Günboyu

Hava Sıcak: 'Birbirlerine Düştüler'