İki gün önce, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki “mahrem” yapılanmasına yönelik düğmeye basıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma 118 asker şüphelinin yakalanması için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve jandarma ekipleri iki farklı operasyon için harekete geçti.

GECE YARISI BASKIN
Aralarında biri albay, 3'ü yüzbaşı, 5‘i üsteğmen, 3‘ü teğmen, 27'si astsubay, 31'i uzman çavuş olan şüphelilerin yakalanması için 35 ilde eş zamanlı baskın düzenlendi. TEM ekiplerince koordine edilen operasyonlar saat 01.00'de başlatıldı. Muvazzaf askerlerin 52'sinin gözaltına alındığı öğrenildi. Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

AKAR’DAN AÇIKLAMA
Haber bu. Haberin devamı şu; Bugünün son dakika haberine göre, OHAL'in kaldırılmasından bu yana Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın onayıyla 4 bin 562 personel TSK'den ihraç edildi, 531 emekli askerin rütbeleri geri alındı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir." ifadesini kullandı.Son durum işte böyle.

HULUSİ AKAR KONUŞTU AMA HEPSİ BOŞ
15 Temmuz’dan bu yana neredeyse dört yıl geçti. Bu dört yılda mücadele adına operasyonların büyük kısmı medyanın çaycı baklavacı börekçi dediği kesime ve bir de askere karşı yapılıyor. Baskın yapılan subay astsubay ve uzmanlar gizli saklı değil, yeri belli adresi belli ama nedense iş baskın şeklinde oluyor ve kamuoyuna öyle duyurulur. Peki bu baskının hedefindeki asker FETÖ’nün neresinde?

ERDOĞAN ‘ÜÇ KATLI ÇETE’
Bu konuda hiçbir şey bilmeyenler için söyleyelim; bu örgüt üç katlı. Bunu söyleyen ben değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan. Gerçi çete demek Fetö’yü tam olarak ifade etmiyorsa da çünkü daha karmaşık ve küresel bir yapı bu, en azından üç katlı olduğu doğru; tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bir şebeke!.. İbadet katının örgütün gizli hedefleriyle bir ilgisi yok zaten Erdoğan da söyledi bunu. Ticaret katının işi para, bunu da herkes biliyor zaten. O halde mesele ihanet!.. Bu ihanet katında kim var kimler var?

TETİKÇİ KADRO F TİPİ AMA ABİ VE ABLALAR KAYIP
İşin gerçeği ihanet katının temeli abi ve ablalara dayanıyor. Polisimizi askerimizi ve gençlerimizi daha okul çağında bu cemaat çatısı altında örgütleyenler Fetö’nün abileri ve ablalarıdır. Misyonerden beter Misyoner olan bir yapı ve memlekette girmediği yer kalmadı. Mahalleler, evler, camiler, vakıflar, dernekler, okullar, yurtlar, pansiyonlar… Her yere girdiler, her gence el attılar, beyin yıkadılar ve onları tıpkı bir robota dönüştürdüler. Sonra seçilmiş bu kadroyu ‘F Tipi’ne dönüştürüp devletin özellikle istihbarat, yargı ve askeriyede yetki sahibi makamlarına sızdırdılar. Bu abi ve Ablalar ekilecek tarlayı nasıl hazırladı derseniz, onu Bülent Arınç’a sormalı, onu hepsini biliyor.

MİSYONER YAPI
Devlet içinde ürkütücü bir istihbarat ağı kuran bu Misyoner kadro, Türkiye çapında örgütlü olmasına rağmen nedense hala ortaya çıkarılmış değil. Yoksa bu kripto kadro tıpkı Usta’nın ‘akıllı olanlar kaçtı’ sözüyle ifade ettiği gibi kaçıp gitti mi, kim bilir? Ama aklınızda olsun, ülkemizde kelimenin tam anlamıyla casusluk şebekesini kuranlar işte bu Gülen’in abi ve ablalarıdır. Burada mesele neredeyse her gün gözaltıların yapıldığı bu ülkede neden abi ve ablalara ve de ona ortam hazırlayan siyasi kadroya hesap sorulmuyor, onu çözebilmek.

KRİPTO HÜCRELER
Dolayısıyla bugün karşımıza abiler ablalar bir yana, gerçek tehdit olan iki grup çıkıyor; kripto hücreler ve bu hücreler eliyle kullanılan F Tipi. F Tipi açığa çıkarıldı ama kripto hücreler istikametinde bir arpa boyu bile mesafe kat edilmedi tıpkı abi ve ablalara karşı yol alınmadığı gibi. Oysaki Türkiye, Fetö’ye karşı mücadelede tüm enerjisini bu kripto hücreleri çökertmek için harcamalıydı ama nedense bu olmadı hala da olmuyor.

DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN
Şu sıralar görüyoruz işte…Her gün neredeyse üç beş on elli yüz kişi gözaltına alınıyor, kimi tutuklanıyor kimi ise serbest kalıyor. Ajanslara düşen haberlerden bunların hepsinin ankesörlü telefonlara konu olduğu için soruşturmaya tabi tutulduğu anlaşılıyor. İyi tamam da tepedeki kripto hücreler açığa çıkarılmadan buradan ne sonuç beklenebilir ki? Birkaç milyonu aşkın kişinin şu ya da bu şekilde var olan Cemaat ilişkisi gözönüne alındığında, isterseniz her gün binlerce kişiyi gözaltına alın, soruşturma yapın, tutuklayın ama aldığınız bu kişilerin kripto hücrelerle bağı yoksa, mücadeleniz boşadır, göstermelik olur, bu da hem topluma hem devlete zarar verir.

AKAR ‘NEREYE DALIYOR’
Dönelim başa. İki gün önce yüzlerce askere gece yarısı baskın yapıldı, gözaltına alındı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklama yaptı ‘Fetöcüleri temizliyoruz’ dedi. İyi hoş da bunlar abi değil abla değil. Bunlar Bülent Arınç’ın bildiği cemaatinin kurucu kadrosu değil. Bunlar FETÖ’nün yönetici kadrosu değil, kripto hücresi değil.
İşin ilginci Fetö hakkında açılmış bir dava bile yok, açılmış olan davalar kişisel suçlardan. Öyleyse bu operasyon gerçekte kime yapılıyor?

Erdal Sarızeybek

Hayırdır Akar, Nereye Böyle ?

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Duman Bacada: 'Halk Bank'tan Açıklama'