Anasayfa
12 Aralık 2018 ( 518 izlenme )

Hükümete uyarı!.. 'NAKİT SIKIŞIK'

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) düzenlediği Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında, bir otelde iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi.

‘ÖNCE İĞNEYİ KENDİNİZE BATIRIN’

ANSİAD Başkanı Sadi Kan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, ekonomik gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomide bu yıl önemli zorluklarla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Erol Bilecik, “Durumun bugünkü hale gelmesinde elbette küresel gelişmelerin çok önemli etkisi var. Konjonktürel süreçlerin çok önemli etkisi olmasına rağmen iğneyi önce kendimize daha sonra başkalarına batırmakta çok önemli bir fayda görüyorum” diye konuştu. 80 milyon açısından ekonomik tabloları da anlatan Bilecik, şöyle devam etti;

‘NAKİT SIKIŞIKLIĞI HER SEKTÖRDE YAŞANIYOR’

“Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği gibi nakit sıkışıklığı aşağı yukarı her sektörde yaşanıyor. Finansmana erişim artık eskisi kadar rahat ve maalesef ucuz değil. Mart ayıyla yapılan karşılaştırmada faizlerde yüzde 11, kurlarda ise yüzde 40'a yakın yükselme var ve hem tüketici hem de üretici açısından faiz yükü altında zor günler yaşadık. Önemli bir nokta da talepte ciddi bir düşme var. Son dokuz yıldır kesintisiz büyüyen ekonomimiz maalesef artık küçüldü. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 küçüldü.”

‘ÜRETİM AZALIYOR, EKONOMİ KÜÇÜLÜYOR, İKTİDAR DİNLİYOR’

“ Tüketim, yatırım ve ithalatta çok önemli düşüşler çok öne çıktı. İthalattaki düşüş ham maddeyi ithal etmediğimizi, yani üretimin azaldığını gösteriyor. İçinde bulunduğumuz dördüncü çeyrek açıklanması birkaç ay sonra olacak. Ekonomimizin küçülmeye devam edeceği de aşağı yukarı net bir şekilde tablolanmış vaziyette. 2019 yılında tekrar büyümeye dönmemiz için yapmamız gereken ödevlerimizin listesi net ve açık. Bu konuda Sayın Berat Albayrak ve yönetimiyle son derece yakın çalışıyoruz ve bütün taleplerimizi iletiyoruz. İyi dinleyen bir ekonomi yönetimi var” dedi.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaftancıoğlu'na DAVA!.. Nedir 'Tekalifi Milliye' Erdoğan Çileden Çıktı: 'Hesabını Sorarım' Çavuşoğlu Çok Sert: 'BİZİ OYALAMAYIN'