Anasayfa
11 Aralık 2018 ( 849 izlenme )

BARO'dan açıklama!.. 'BU BİR SİNDİRME OPERASYONU'

Sözcü Gazetesi'nin bazı yazar ve yöneticilerine açılan davayı değerlendiren İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Sözcü Gazetesi'ne açılan bu dava, açık bir sindirme operasyonudur" dedi.

‘BU AÇIK BİR SİNDİRME OPERASYONU’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye ilişkin gazetemize değerlendirmede bulunan Durakoğlu; “Son dönemde özellikle OHAL ve o çerçevede çıkarılan KHK’lar ve 7145 sayılı OHAL sürecini kalıcılaştıran yasa itibariyle gelişen süreç, çok açık bir biçimde Türkiye’de muhaliflerin sindirilmesine yönelik, bir zaman dilimini ifade ediyordu. Sözcü Gazetesi’ne açılan bu dava da aynı algının devamın niteliğini taşıyan, açık bir sindirme operasyonudur” ifadesinde bulundu.

‘HİÇBİR İNANDIRICILIĞI YOK’

Sözcü yazarlarının FETÖ karşıtlığına dikkat çeken Durakoğlu; “Sözcü Gazetesi’nin ve sanık konumunda bulunan yazarlarının FETÖ ile iktidar paylaşılan dönemlerde dahi, bu cemaate karşıtlığı açıkça bilinirken, böyle bir davanın açılmasının hukuken hiçbir inandırıcılığı yoktur” diye konuştu. Durakoğlu devamla şunları söyledi;

‘TARİH ÖNÜNDE MAHKUM OLACAKLAR’

“Kaldı ki, isnadın dayandırıldığı TCK’nın ilgili maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde öngörülebilirlik açısından ciddi sorunlar içeren hükümlerdir. AİHM, açıkça bu maddelerin geniş yorumu nedeniyle savcı ve yargıçların, geniş anlamda takdir yetkisine sahip olunduğu kanısındadır. Siyasi iktidarın Türkiye’de yargıyı siyaset stratejilerinin bir uzantısı olmaya yöneltip araçsallaştırması karşısında hukuksal nitelik taşımayan değerlendirmeler, tarih karşısında mahkum olacaktır”

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜRK İŞ ADAMINA 'CASUSLUK' SUÇLAMASI ! 'ÖKSÜZ DAVASINDA TAHLİYE' Bahçeli Köprüleri Attı: 'ÇIKIN ORTAYA' 'MANSUR YAVAŞ KARARI ÇIKTI'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Barzani 'Nasıl Hal Edildi'