Anasayfa
21 Aralık 2022 ( 3781 izlenme )

İddia Ağır 'Bir Hamle Daha'

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında İmamoğlu hakkında çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

‘TERÖR ÜZERİNDEN GÖREVDEN ALMA’
Sarıkaya yazısında, "Yakın zamanda ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış. Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş. Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması" diyerek çarpıcı bir iddiada bulundu. 
Sarıkaya'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

‘İMAMOĞLU’NA YENİ DAVA’

‘Şimdi gelelim asıl soruya… Ankara’da yaklaşık üç saat kadar süren görüşme trafiği içinde Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylık konusunu hiç konuştu mu? Yakın çevrelerine aktardığına göre bu konu hiç ele alınmamış, daha çok dava ve gelebilecek soruşturma, kovuşturma ve mahkeme süreçleri üzerinde durulmuş. Özelikle de yeni bir davanın yolda olduğu konusu üzerinde yoğunlaşılmış.”

‘İLK SORUŞTURMADAN BİR ŞEY ÇIKMADI’
“Anlattıklarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uzun süre önce dile getirdiği, “belediye kadroları içinde terör ile iltisaklı kişilerin olduğuna” dönük iddiası üzerinden Büyükşehir Belediyesi bir soruşturma geçirmişti. Ancak herhangi bir olguya rastlanmadığı belirtilmişti.

‘TERÖR ÜZERİNDEN GİDİLEREK İMAMOĞLU’NUN GÖREVDEN ALINMASI GÜNDEMDE’

“Ancak yakın zamanda ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış. Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş. Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması.”

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ KRİTİK’
“Bunun Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde olma ihtimali üzerinde de durulmuş.
Hukukçular, “Ahmak…” sözünün kanun gereği belediyedeki göreviyle alakalı olmadığı için İçişleri Bakanı’nın açığa alma yetkisinin bulunmadığını anımsatmış. Ancak terör ile ilgili konularda bakanlık yetkisinin bulunduğuna vurgu yapmış. Buna karşı nasıl bir siyasi taktik geliştirmeleri gerektiği üzerinde durulmuş. Beklenti 6’lı masa ile de bağlantılı kalarak bu tür gelişmelere karşı kamuoyu oluşumunu sağlamak."

‘CEZA KARARI ONANIRSA SİYASİ YASAK YOLDA’
Öte yanda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret iddiasıyla yargılandığı davada geçen günlerde karar çıktı. Mahkeme heyeti İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Kararın İstinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek.

SOYLU: 'AÇIĞA ALIRIM' DEMİŞTİ
İki gün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararını değerlendirmiş, "İstinaf ve Yargıtay onaylarsa bir süreci daha var. Orada benim düşürebilme hakkım yok ama açığa alma hakkım var' demişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AFAD 'Son Dakika Uyarı' Gece Yarısı Ayar '18 İndirim 182 Bindirim' Saatler Kala 'AKP Duman' Gizemli Hanedan 'Bedirhani'